Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zejdź pod ziemię... i fotografuj metro

Pomysł na zdjęcie | 2017-10-12

Stwórz czarno-białe dzieła sztuki, fotografując w zakamarkach metra

Komunikacja zbiorowa jak metro, może być doskonałym tematem serii zdjęć. Od olbrzymich przestrzeni po efektowne detale - różnorodność tematów daje spore pole do popisu. Dosłownie wszystko może być tematem osobnego cyklu, a może nawet większego projektu fotograficznego i to za cenę jednego biletu!

Andy Howe zaczął wykonywać niepozowane zdjęcia w podziemiach metra, kiedy kilka lat temu po raz pierwszy odwiedził Londyn. "Wiele z najbardziej znanych i najpiękniejszych architektonicznie stacji znajduje się w pewnej odległości od centrum Londynu, dzięki czemu są mniej zatłoczone" - zauważa Andy. "Istnieje kilka fantastycznych stacji z lat 30. zaprojektowanych w stylu Art Deco. Są także i takie, które dziś można uznać za ikony: Arnos Grove i Southgate na linii Piccadilly, Gants Hill na linii Central i Hampstead na linii Northern. Stacje te zbudowano wykorzystując wspaniałe materiały, takie jak płytki ceramiczne, czy wiekowe już elementy wyposażenia i dodatki, nie brak w nich też krętych korytarzy".


fot. Andy Howe
fot. Andy Howe

Jeżeli chcesz fotografować infrastrukturę komunikacji zbiorowej, to oczywiście najlepiej jest sięgnąć po lekki aparat. "W londyńskim metrze używanie statywów i lamp błyskowych jest zabronione. Przypuszczam, że podobnie jest w innych metrach, chyba że zdobędziesz specjalne pozwolenie" - wyjaśnia Andy. "Moim zdaniem w ograniczonych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się obiektywy ultraszerokokątne. Ja używam zoomu o zakresie ogniskowych 10–20 mm. Najchętniej korzystam z czasu migawki 1/30 s, ponieważ ten stosunkowo długi czas ekspozycji w połączeniu z funkcją stabilizacji obrazu mojego obiektywu pozwala mi jeszcze uzyskać wystarczająco ostre zdjęcia". www.andrewhowe.format.com


fot. Andy Howe
fot. Andy Howe
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl