Strefa sprzętu / Testy i opinie

Programy i wtyczki do symulowania analogowych efektów [minitest]

Testy i opinie | 2017-10-05

Nie tylko dla miłośników stylu vintage. Przyjrzeliśmy się pięciu wtyczkom, dzięki którym w prosty sposób uzyskasz na zdjęciu analogowe efekty!

Moda na analogowy styl zdjęć nie przemija. W związku z tym sprawdziliśmy pięć najpopularniejszych programów, które przystosowano do tworzenia stylizowanych zdjęć lub nadawania im wyglądu charakterystycznego dla obrazów naświetlanych na prawdziwych błonach filmowych. Wybraliśmy:

  • Alien Skin Exposure X2
  • DxO FilmPack 5 Elite Edition
  • Nik Analog Efex Pro
  • On1 Photo Raw 2017
  • Tiffen Dfx 4 Photo Plug-in

Wszystkie przedstawione tutaj programy mogą działać samodzielnie lub jako wtyczki do najpopularniejszych programów graficznych, w tym do Lightrooma i Photoshopa. Niektóre z nich pozwalają nakładać efekty za pomocą pędzla i używać masek, kadrować, a nawet katalogowanie zdjęć. Mogą też pozwolić na zapisanie własnej wersji efektu, aby skorzystać z niej w przyszłości.


Alien Skin Exposure X2

Cena: ok. 600 zł
System: Windows i MacOS
Kompatybilny z: Lightroom 6 i CC 2015 lub nowszy; Photoshop CS6 i CC 2015 lub nowszy
Strona internetowa: www.alienskin.com

Exposure X2 oferuje 500 gotowych zestawów ustawień, które można dostosować za pomocą prostych suwaków.

Exposure ma ambicję być czymś więcej niż tylko wtyczką efektową, ponieważ aplikacji tej można również użyć do uporządkowania i skatalogowania zbioru swoich zdjęć. Ponadto dodane w wersji X2 nowe funkcje, takie jak usuwanie plam spowodowanych zabrudzeniem matrycy i korekta zniekształceń geometrycznych wprowadzanych przez obiektyw, jeszcze bardziej zwiększają uniwersalność tej wtyczki. Jednak najbardziej zachwycającym składnikiem Exposure jest zbiór 500 gotowych do zastosowania efektów, które można edytować i nanosić selektywnie narzędziem Brush. Pomimo dużej liczby miniatur reprezentujących różne efekty, posługiwanie się programem i nawigowanie po nim jest łatwe, a podgląd oddziaływania efektu pojawia się niemal natychmiast. Szkoda tylko, że wtyczka nie pozwala na pracę na warstwach, ale i tak jest to znakomite narzędzie.

Ocena: 5/5


DxO FilmPack 5 Elite Edition

Cena: ok. 535 zł
System: Windows i MacOS
Kompatybilny z: Lightroom 3 i CC 2015 lub nowszy; Photoshop CS3 i CC lub nowszy; Photoshop Elements 9 lub nowszy; Aperture 3 lub nowszy; DxO OpticsPro 10 lub nowszy
Strona internetowa: www.dxo.com

FilmPack 5 jest dostępny także w wersji Standard Edition za ok. 330 zł, ale jej funkcjonalność jest znacznie ograniczona.

FilmPack wydaje się być atrakcyjną wtyczką szczególnie dla początkujących z uwagi na najbardziej przejrzysty i intuicyjny interfejs spośród wszystkich prezentowanych tutaj aplikacji. FilmPack oferuje 121 efektów, z których ok. 80 emuluje prawdziwe klisze, w tym spory zestaw kultowych oraz także rzadkich błon filmowych. DxO odtwarza cyfrowo wygląd zdjęć naświetlanych na kliszach z niezwykłą wprost dokładnością, choć zauważyliśmy, że odwzorowanie słynnego filmu diapozytywowego Fuji Velvia 50 jest bardzo stonowane. Poza tym wyjątkiem sposób imitowania filmów przez wtyczkę DxO jest naprawdę wyśmienity. Gotowy zestaw ustawień można też w znacznym stopniu dopasować do swoich preferencji: dodając ramkę, efekt zaświetlenia, a nawet ziarno charakterystyczne dla błon filmowych.

Ocena: 4/5


Nik Analog Efex Pro

Cena: Bezpłatna
System: Windows i MacOS
Kompatybilny z: Lightroom 3 i CC lub nowszy; Photoshop CS4 i CC 2015 lub nowszy; Photoshop Elements 9 lub nowszy; Aperture 3,1 lub nowszy
Strona internetowa: www.google.com/nikcollection

Jeśli chciałbyś użyć dodatkowych filtrów konwertujących zdjęcia do czerni i bieli, to skorzystaj z wtyczki Silver Efex Pro.

To jedna z siedmiu aplikacji dostępnych w oferowanym przez Google za darmo zestawie wtyczek Nik Collection. Nie znajdziesz w niej gotowych efektów imitujących prawdziwe błony filmowe, lecz różnego rodzaju filtry nadające zdjęciom wygląd retro pogrupowane w kategorie tematyczne, takie jak Aparat klasyczny, Aparat zabawkowy czy Mokra płyta. Siłę oddziaływania efektu można dostosować lub zmodyfikować poszczególne jego składowe. Możliwe jest również wyregulowanie ustawień tylko w określonym obszarze obrazu. Podsumowując, Analog Efex jest przystosowany do tworzenia stylizowanych zdjęć, a nie nadawania im wyglądu charakterystycznego dla obrazów naświetlanych na prawdziwych błonach filmowych. Działa wolniej i nie jest zbyt rozbudowany.

Ocena: 3/5


On1 Photo Raw 2017

Cena: ok. 480 zł
System: Windows i MacOS
Kompatybilny z: Lightroom 5 i CC 2015 lub nowszy; Photoshop CS6 i CC lub nowszy; Photoshop Elements 13 lub nowszy; Apple Photos
Strona internetowa: www.on1.com

Photo Raw pozwala nadać zdjęciu wygląd obrazu HDR i dodać flarę lub nałożyć efekt zniekształcenia optycznego.

Kiedyś wtyczka ta nazywała się Perfect Photo Suite, a teraz Photo Raw. On1 zachwala ją jako uniwersalny program do przetwarzania i edycji zdjęć, a do tego w pełni zasługuje na swoją nazwę, pozwalając otwierać pliki RAW z najnowszych aparatów, których inne aplikacje jeszcze nie akceptują. Oferuje on do tego podobną do Exposure X2 liczbę gotowych zestawów ustawień, w tym 48 emulujących prawdziwe błony filmowe i jeszcze więcej efektów nadających zdjęciom wygląd retro. Możesz korzystać także z Warstw, Masek, Inteligentnej gumki, Stempla oraz funkcji przetwarzania wsadowego i wielu innych narzędzi. Jest to też wtyczka, którą łatwo można uruchomić jako autonomiczny edytor zdjęć, jednak działa znacznie wolniej od swoich rywali i to pomimo zapewnień On1, że jest to najszybsza z dotychczas wydanych wersji tej aplikacji.

Ocena: 4/5


Tiffen Dfx 4 Photo Plug-in

Cena: ok. 600 zł
System: Windows i MacOS
Kompatybilny z: Lightroom 3 i CC 2015 lub nowszy; Photoshop CS5 i CC lub nowszy; Photoshop Elements 9 lub nowszy; Aperture 3 lub nowszy
Strona internetowa: software.tiffen.com

DFX pozwala na dodawanie różnych efektów na osobnych warstwach, podczas gdy narzędzie EZ Mask ułatwia maskowanie obiektów.

W gruncie rzeczy Dfx to cyfrowy emulator efektów uzyskiwanych przy użyciu produkowanych przez firmę Tiffen szklanych i plastikowych filtrów. Jednak gdy przyjrzysz się mu bliżej, okaże się, że oferuje on również ogromny zbiór efektów naśladujących wygląd zdjęć naświetlanych na kolorowych i czarno-białych kliszach oraz filtrów pozwalających wystylizować obraz na starą odbitkę. Skomplikowana nawigacja i mało czytelne ikony sprawiają, że nauczenie się obsługi tego programu wymaga nieco czasu. Mówiąc szczerze, interfejs aplikacji powinien zostać gruntownie odświeżony. Poza tym jest to jednak szybko działająca i mająca naprawdę duże możliwości wtyczka. Umożliwia pracę na warstwach i korzystanie z trybów mieszania oraz inteligentnych narzędzi maskujących.

Ocena: 4/5

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl