Wydarzenia / Wystawy

Młoda czeska fotografia w Bytomiu

Wystawy | 2017-09-12

Już wkrótce z twórczością młodego pokolenia czeskich fotografów będzie można zapoznać się na wystawie "Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia."

Wystawa zbiorowa
"Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia."

Termin: 27.09-31.10.2017

Miejsce: Muzeum Górnośląskie, ul. W. Korfantego 34, Bytom

Koncepcja wystawy: Vladimír Birgus Kuratorzy: Ondřej Durczak, Josef Moucha, Václav Podestát, Leszek Jodliński, Helena Kisielewska
Współpraca: Arkadiusz Gola

Kontakt: muzeum.bytom.pl

-

W środę, 27 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu rozpocznie się wystawa "Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia.", która powstała przy współudziale Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wystawa potrwa do 31 października br. Ekspozycja jest próbą przedstawienia najnowszych trendów panujących wśród przedstawicieli młodego pokolenia czeskich fotografów.

W celu doprecyzowania statusu młodego artysty przyjęto cezurę wieku nieprzekraczającą 40 lat. Fotograficy są absolwentami różnych ośrodków akademickich w Czechach. Część z nich ukończyła praską Akademię Sztuk Scenicznych, część Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie. Wśród uczestników wystawy są oczywiście również przedstawiciele Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Poszukiwanie tożsamości, refleksje na temat przemijania, osobiste przeżycia to tylko niektóre z kwestii zajmujących młodych, czeskich fotografów.


fot. Jan Langer
fot. Jan Langer

Część prac tworzy zwarte opowieści posiadające własną narrację – tak jest w przypadku Petry i Robina Závodnych, którzy przedstawili w cyklu zdjęć historię swojego małżeństwa. W innych przypadkach relacja składa się z zarejestrowanych za pomocą aparatu fotograficznego, luźnych fragmentów rzeczywistości. Są też zdjęcia stanowiące niezwykłe, wizualne, pełne surrealizmu obrazy. Tak jest u Barbory Prášilowej.

Prace charakteryzuje więc ogromna różnorodność, stanowiąc swoistego rodzaju wielobarwną mozaikę. Elementem łączącym to wielowymiarowe postrzeganie świata przez Czechów – jest człowiek, którego poznajemy w różnych obszarach jego prywatności.  

Ekspozycja stanowi niebywałą okazję do zaznajomienia się ze sztuką fotografii naszych południowych sąsiadów.


fot. Barbora Prášilová
fot. Barbora Prášilová
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl