Warsztat / Teoria

Julian Calverley: błękitne niebo jest nieciekawe

Teoria | 2017-09-04

Fotograf reklamowy, który uwiecznił smartfonem odległe miejsca pod burzowym niebem i opublikował je w książce pt. #iPhoneonly

PROfil

Julian Calverley, rejestruje ciemne, tajemnicze i mroczne krajobrazy aparatem średnioformatowym oraz iPhonem. Julian współpracował z takimi firmami, jak Mercedes, Bank Szkocji, HSBC, Tesco i Vodafone. www.juliancalverley.com

Julian Calverley czuje się jak w niebie, kiedy smagany wiatrem stoi pośrodku miejsc znajdujących się z dala od cywilizacji, obserwując zbliżającą się burzę. Uwielbia fotografować przy złej pogodzie, ponieważ zależy mu na uchwyceniu zmiennego i nieprzewidywalnego oblicza przyrody.

Jego unikatowy styl jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. "Czułbym pustkę, gdybym cały dzień musiał robić zdjęcia pod czystym, błękitnym niebem" – przyznaje. Cała magia zdjęć Juliana tkwi w tym, że wykonuje je w odpowiednim czasie i w odpowiednich miejscach, nawet jeśli robi je smartfonem.

Jego zamiłowanie do fotografowania iPhonem zaowocowało wydaniem książki, #iPhoneonly, i uczyniło go niezwykle popularnym użytkownikiem w serwisie Instagram. Prace pochodzące z tego albumu były prezentowana w galerii Snug w Hebden Bridge.

Najważniejsza wskazówka Juliana

"Ważne, by oddać atmosferę miejsca, więc nie bój się burz i innych, na pozór niepożądanych, zjawisk atmosferycznych".

Dwa sposoby na nowatorskie zdjęcie krajobrazu

1
Plac zabaw
Autor niektóre swoje prace rejestruje w pobliżu domu. Fotografując aparatem Contax 645, pozwolił, aby gęsta mgła stłumiła żywe kolory.
2
Morski pejzaż
Ta fotografia ukazuje Wyspę Harris. Autor ujęcia użył neutralnych szarych filtrów gradacyjnych 0,6: jeden przyciemnił niebo, a drugi został umieszczony tak, by pochłonąć odblaski od powierzchni wody.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl