Strefa sprzętu / Testy i opinie

Archiwum zdjęć w chmurze - przegląd wirtualnych dysków

Testy i opinie | 2017-06-08

Twórz bezpieczne kopie zapasowe zdjęć w Internecie, by mieć do nich dostęp z każdego miejsca, w jakim się znajdziesz...

Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym przestrzeniom dyskowym w Internecie. Dzięki chmurom możesz w bezpieczny sposób przechowywać kopię zapasową swoich zdjęć oraz mieć do nich dostęp z każdego miejsca na Ziemi po podłączeniu się do Internetu. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które w pełni zastępuje tradycyjny "fizyczny" backup np. na zewnętrznym dysku, ale stanowi wartościowe uzupełnienie procesu archiwizacji naszych danych.

Na warsztat wzięliśmy 6 popularnych chmur: Amazon Drive, Dropbox, Flickr, Google Drive i Photos, iCloud oraz Microsoft OneDrive. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z nich, oto pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Za darmo. Większość serwisów udostępnia niewielką przestrzeń za darmo, co pozwala ocenić zakres i poziom usług.
  • Wsparcie. Nie każdy serwis wspiera pliki RAW, więc choć je zarchiwizujesz, to nie zawsze da się je obejrzeć online.
  • Przesyłanie. Wszystkie platformy pozwalają wskazać foldery, których zawartość będzie na bieżąco archiwizowana.
  • Aplikacja. Każdy z serwisów udostępnia specjalny program do zainstalowania na komputerze lub smartfonie.
  • Kopiowanie. Większość dysków działających w chmurze pozwala po prostu przechowywać na nich różne swoje dane.

 


Amazon Drive

Cena: 60 dol./rok
System: Windows i MacOS
Strona internetowa: www.amazon.com/clouddrive

Oferowane przez Amozon plany abonamentowe Prime Photos i Unlimited Storage zapewnią Ci tyle miejsca, ile potrzebujesz.

Chmura Amazona oferowana jest w dwóch odmianach: Prime Photos, która jest częścią usługi Amazon Prime, oraz Unlimited Storage. W wersji Prime Photos użytkownik otrzymuje nieograniczoną przestrzeń do przechowywania zdjęć oraz plików RAW i do 5 GB na inne rodzaje plików, w tym filmy. Z kolei w planie Unlimited Storage można przechowywać nieograniczoną liczbę plików dowolnego typu. Obie usługi pozwalają przesyłać dane bezpośrednio za pomocą przeglądarki internetowej lub przy użyciu aplikacji Amazon Drive, która jest dostępna w wersjach dla systemów MacOS, Windows, iOS i Android.

Po jej zainstalowaniu na komputerze stacjonarnym można tak skonfigurować program, by automatycznie obserwował wybrane foldery i przesyłał z nich pliki, dzięki czemu będziesz miał zawsze aktualną kopię zapasową swoich danych. Prosty interfejs Amazon Drive odzwierciedla strukturę folderów komputera lub urządzenia, z którego pliki zostały zarchiwizowane.

Aplikacja obsługuje także wszystkie popularne formaty graficzne, dzięki czemu daje możliwość podglądu zawartości plików. Równie proste jest pobranie i udostępnienie.

Ocena: 5/5


Dropbox

Cena: 9,99 dol./mc i 99 dol./rok
System: Windows i MacOS
Strona internetowa: www.dropbox.com

Dropbox dobrze nadaje się do archiwizowania zdjęć, tworząc kopię bezpieczeństwa wszystkich rodzajów plików.

Dropbox już od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych serwisów przeznaczonym do przechowywania danych. Przestrzeń o pojemności do 2 GB udostępniana jest za darmo, natomiast po wykupieniu wersji Pro za 9,99 USD miesięcznie użytkownik otrzymuje 1 TB przestrzeni dyskowej.

Interfejs pozwala przeciągać dowolne pliki, które chcesz umieścić w chmurze, do folderu Dropboksa znajdującego się na komputerze. Są one następnie automatycznie zapisywane na serwerze, tworząc wierną kopię danych zgromadzonych na dysku twardym Twojego komputera. W przypadku usunięcia plików z komputera, są one również usuwane z Dropboksa.

Wewnątrz folderu Dropboksa można utworzyć dowolną strukturę katalogów, a dostęp do zarchiwizowanych danych możliwy jest zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i z własnego komputera lub urządzenia mobilnego. Gdy pliki znajdą się już na serwerze, można je łatwo udostępniać wybranym osobom. Równie łatwe jest korzystanie z aplikacji mobilnej, która także pozwala wygodnie oglądać, pobierać i udostępniać pliki.

Ocena: 4/5


Flickr

Cena: 5,99 dol./miesiąc i 49 dol./rok
System: Windows i MacOS
Strona internetowa: www.flickr.com

Flickr udostępnia bezpłatnie 1 TB, ale nawet po zakupie usługi w wersji Pro nie da się podejrzeć zawartości plików RAW.

Flickr cieszy się reputacją jednego z najlepszych serwisów internetowych dla fotografów. Jeśli chodzi jednak o udostępnianie przestrzeni na pliki, Flickr znacząco rożni się od pozostałych prezentowanych tutaj serwisów do archiwizowania danych w chmurze.

Za darmo otrzymujesz wirtualny dysk na zdjęcia o pojemności 1 TB, jeśli zdecydujesz się wykupić abonament w wersji Pro Plan, będzie miał tyle samo miejsca, ale na stronie nie będą wyświetlane reklamy, a do tego otrzymasz specjalny program Desktop Uploadr oraz 20% zniżki na abonament fotograficzny Adobe Creative Cloud Photography Plan.

Flickr nie pozwala wyświetlać zawartości plików RAW ani jakichkolwiek innych, które nie są obrazami. Dostępna jest aplikacja na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne pozwalająca szybko przesłać pliki, a także wtyczki do Lightrooma i Aperture. Flickr jest jednak bardziej serwisem społecznościowym niż platformą służącą do przechowywania kopii zapasowych zdjęć. Wydaje się też już jednak platformą nieco przestarzałą i to zarówno pod względem wyglądu samego interfejsu, jak i zakresu wsparcia różnych formatów plików.

Ocena: 3/5


Google Drive i Photos

Cena: Drive 1,99–99,99 dol./miesiąc, Photos bezpłatnie
System: Windows lub MacOS
Strona internetowa: www.google.com

Google Photos oferuje inteligentną wyszukiwarkę i nieograniczoną ilość miejsca na pliki JPEG do 16 Mp.

Google oferuje szeroki zakres produktów i usług, które tworzą razem jeden, być może nawet nieco zbyt skomplikowany, ekosystem. Jeśli chodzi o udostępnianie wirtualnej przestrzeni do przechowywania zdjęć, to użytkownik ma do wyboru dwa rozwiązania: Google Photos i Google Drive.

Serwis Google Photos przeznaczony jest do przechowywania i katalogowania zdjęć. Jest to także zdecydowanie najbardziej inteligentnie zorganizowany ze wszystkich systemów, a do tego umożliwia bezpłatne przechowywanie nieograniczonej liczby plików JPEG, ale nie pozwala wyświetlać obrazu zarejestrowanego w plikach RAW.

Z kolei Google Drive to potężna chmura do przechowywania dowolnego typu danych, a opłaty za korzystanie z niej są elastyczne i zależą od wykorzystywanej ilości pamięci. Największą zaletą Google Photos jest jednak wyszukiwarka. Po wpisaniu hasła, takiego jak np. "traktor", Google w ciągu paru sekund przefiltruje Twoje archiwum zdjęć, wykorzystując algorytmy analizy wizualnej i systemy uczenia maszynowego, w związku z czym nie musisz opisywać swoich obrazów słowami kluczowymi.

Ocena: 4/5


iCloud

Cena: 0,99–19,99 dol./miesiąc
System: MacOS
Strona internetowa: www.apple.com

iCloud doskonale integruje się z urządzeniami firmy Apple, ale koszty magazynowania zdjęć w chmurze szybko rosną.

Usługa Apple iCloud doskonalona jest już od wielu lat i, podobnie jak w przypadku chmur Google i Amazona, stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu przechowywania i wykonywania kopii zapasowych zarówno zdjęć, jak i innych plików. Każdemu użytkownikowi iCloud przydzielana jest na początku za darmo niewielka przestrzeń dyskowa o pojemności 5 GB. Później można ją zwiększyć odpowiednio do potrzeb: Apple oferuje szereg planów abonamentowych od 0,99 dol. miesięcznie za 50 GB do 16,99 dol. miesięcznie za 2 TB.

Po aktywacji usługi zawartość wybranych folderów zostanie automatycznie przesłana na serwer, zwalniając miejsce na dysku komputera. Jeśli usuniesz plik z komputera, to zostanie on również usunięty z chmury. Sprawia to, że jest to inteligentny system tworzenia kopii zapasowych dla wszelkiego rodzaju plików, nie tylko zdjęć. Do przeglądania i pobierania obrazów Apple wykorzystuje swoje niezwykle użyteczne aplikacje. Dzięki temu można szybko uzyskać do nich dostęp, uporządkować, pobrać i udostępnić innym przy użyciu jednego z najbardziej ergonomicznych z dostępnych interfejsów.

Ocena: 4/5


Microsoft OneDrive

Cena: 1,99–6,99 dol./miesiąc
System: Windows
Strona internetowa: www.onedrive.live.com

OneDrive jest efektywnym sposobem przechowywania danych, ale wymaga wykupienia usługi Office 365.

Zestaw Microsoftu dedykowany przetwarzaniu zdjęć to tylko jedna z części OneDrive. Podobnie jak Google Photos, algorytmy stworzone przez Microsoft są w stanie automatycznie rozpoznać temat zdjęcia i je opisać, w związku z czym, aby odnaleźć fotografię, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w polu wyszukiwania.

OneDrive pozwala również oglądać w oknie przeglądarki i szybko pobierać pliki RAW. Aplikacja przeznaczona dla komputerów stacjonarnych tworzy na komputerze specjalny folder, a każdy plik, który zostanie w nim umieszczony, jest przesyłany i archiwizowany na wirtualnym dysku.

OneDrive udostępnia za darmo 5 GB pamięci. W abonamencie w wersji Basic użytkownik otrzymuje do 50 GB za 2,5 dol. miesięcznie; jeśli jednak wykupisz usługę OneDrive + Office 365 Personal, to za 7,5 dol. otrzymasz 1 TB miejsca w chmurze; po przejściu zaś na abonament w wersji Business, kosztujący 9,99 dol., można używać produktów Office maksymalnie na pięciu telefonach i tabletach. Pełna subskrypcja w planie Personal daje również dostęp do popularnych aplikacji biurowych Microsoftu.

Ocena: 4/5

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl