Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Paolo Luxardo - abstrakcyjny świat policjanta

Pomysł na zdjęcie | 2016-12-26

Poznajcie Paolo Luxardo, włoskiego policjanta, który nie rozstając się z aparatem wykonuje efektowne, abstrakcyjne zdjęcia ulicy

Włoski fotograf Paolo Luxardo choć ma lustrzankę Pentax K20D, zamiast niej wszędzie zabiera ze sobą aparat kompaktowy Panasonic Lumix LX100. To właśnie tym niedużym modelem fotografuje najczęściej. Paolo z zawodu jest policjantem, ale w wolnym czasie wykonuje abstrakcyjne fotografie w okolicach i na ulicach Genui. "Czasami mój mundur wywołuje pewne nieporozumienia" – zdradza policjant. "Kiedy ktoś widzi mnie na ulicy z aparatem w ręku, może pomyśleć, że właśnie prowadzę dochodzenie. Nie ma w tym nic złego, można nawet powiedzieć, że w takich sytuacjach, to ja czuję się, jakbym był pod obserwacją".


fot. Paolo Luxardo
fot. Paolo Luxardo

Paolo ma szczęście mieszkać w tej części świata, gdzie lazurowe niebo i kolorowe budynki można spotkać na każdym kroku. "Nie jest trudno znaleźć temat do sfotografowania, ponieważ zewsząd otaczają mnie geometryczne kształty i żywe kolory. Tak naprawdę jedyną rzeczą, na którą trzeba cierpliwie poczekać to przejrzyste niebo. W słoneczne dni krajobraz jest dla mnie bardziej inspirujący, mogę wtedy wykorzystywać mocne kontrasty i cienie". Na wielu fotografiach Paolo znajdują się ludzie, którzy są głównym elementem obrazu albo dodają abstrakcyjnym kompozycjom wrażenie skali. Jeżeli kiedykolwiek miałeś do czynienia z tego typu fotografią, to wiesz, jak długo można czekać w jednym miejscu na przechodnia, który doskonale wkomponuje się w kadr. Tymczasem Paul nigdy tego nie robi: "Kiedy znajdę odpowiednią scenerię, to nie jestem w stanie czekać dłużej niż 10 minut! Nie jestem zbyt cierpliwym człowiekiem, ale mam sporo szczęścia. Często temat pojawia się po zaledwie kilku minutach".


fot. Paolo Luxardo
fot. Paolo Luxardo

Nie ma wątpliwości, że żywe, śródziemnomorskie kolory są wielkim atutem fotografii Paolo, który jest przeciwnikiem komputerowej edycji zdjęć. "Kiedy światło jest doskonałe, to od razu jestem w stanie uzyskać optymalny obraz, bez potrzeby poprawiania go na komputerze" - wyjaśnia. "Aby zwiększyć nasycenie barw, często zakładam na obiektyw filtr polaryzacyjny, ale jeśli na etapie fotografowania nie mogę uzyskać zadowalających rezultatów, to w procesie edycji do zwiększenia intensywności kolorów używam narzędzia Krzywe".

Więcej zdjęć Paolo do obejrzenia na stronie home.fotocommunity.it/paololuxardo.

fot. Paolo Luxardo
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl