Strefa sprzętu / Fotonews

STC Astro-Multispectra Clip Filter - filtr na matrycę dla astrofotografów

Fotonews | Jan Wodziński | 2016-12-23

Firma STC Optical wprowadza na rynek zakładany na matrycę filtr, który zmniejsza efekt zanieczyszczenia świetlnego na zdjęciach

Nowy filtr STC Astro-Multispectra Clip Filter jest ciekawym rozwiązaniem, które na pewno przypadnie do gustu miłośnikom astrofotografii zmagającym się z problemem zanieczyszczenia świetlnego. Firma STC Optical wyprodukowała go ze specjalnego szkła z domieszką dydymu - mieszaniny dwóch pierwiastków ziem rzadkich - neodymu i prazeodymu. Te dwa składniki powodują, że materiał z którego wykonano filtr blokuje światło o długości fali 589 nm emitowane jest przez uliczne lampy sodowe, które w ogromnej większości odpowiadają za zanieczyszczenie świetlne. Warto dodać, że filtr przepuszcza przy tym promieniowanie emitowane przez mgławice emisyjne - Hα=656,3 nm, Hβ=486,1 nm, OIII=495,9 i 500,7 nm a także SII=672,4 nm.

STC Astro-Multispectra Clip Filter umieszczany jest bezpośrednio na pełnoklatkowej matrycy (dostępne są wersje dla Canona i Nikona) przy podniesionym lustrze, dzięki czemu możemy bez problemu wykorzystywać obiektywy na które założenie filtrów jest niemożliwe - np. niektóre szkła typu "rybie oko".

Cena filtra STC Astro-Multispectra Clip Filter wynosi około 210 dolarów, a kupić możecie go na stronie producenta.

Zdjęcie wykonane Nikonem D800 bez użycia filtra
Zdjęcie wykonane tym samym aparatem, z założonym filtrem
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl