Wydarzenia / Spotkania

Rusza cyfrowe archiwum Wojciecha Plewińskiego

Spotkania | Krzysztof Mularczyk | 2016-12-05

16 grudnia odbędzie się spotkanie z Wojciechem Plewińskim z okazji uruchomienia platformy internetowej zawierającej ponad 2 tys. zdjęć autora

Wojciech Plewiński, legenda polskiej fotografii powojennej, znany jest przede wszystkim z wieloletniej współpracy z tygodnikiem Przekrój oraz fotografii teatralnej. Fundacja Sztuk Wizualnych podjęła się opracowania innej, mniej znanej części dorobku artysty: fotografii reporterskiej, stanowiącej unikalne świadectwo rzeczywistości powojennej.

Owocem dwuletniego przedsięwzięcia będzie platforma internetowa zawierająca ponad 2 tysiące w znacznej mierze niepublikowanych zdjęć (2016) oraz wystawa najważniejszych cykli reporterskich Plewińskiego (2017). Na platformę wojciechplewinski.com złożą się dwie warstwy. Pierwsza to ponad 2 tysiące zdjęć stanowiących cyfrowe archiwum fotografa. To bogaty wybór, pozwalający na zapoznanie się z najlepszymi zdjęciami z całej jego sześćdziesięcioletniej kariery.


fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Ziemie zachodnie, Słupsk 1957. Dzięki uprzejmości artysty
fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Ziemie zachodnie, Słupsk 1957. Dzięki uprzejmości artysty

Druga warstwa to wirtualna galeria: dwanaście cykli z lat 1957–2003 wybranych przez kuratora projektu Wojciecha Nowickiego. Przedstawiony materiał uzupełnią teksty dotyczące samego fotografa, jak i poszczególnych cykli, a także wybór portretów artysty i materiały archiwalne. Poszczególnym cyklom będzie towarzyszył odautorski komentarz audio, w którym Wojciech Plewiński ujawnia okoliczności powstania kolejnych cykli, a także krótki film wideo, w którym fotograf opowiada o swojej karierze fotograficznej.

Premiera portalu z udziałem Wojciecha Plewińskiego oraz kuratora Wojciecha Nowickiego odbędzie się w piątek 16 grudnia 2016 o godz. 19:00 przy ul. Brackiej 25 (Marzyciele i Rzemieślnicy, III piętro). Prowadzenie: Aga Kozak. Strona wydarzenia: www.facebook.com.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl