Wydarzenia / Wystawy

"Obywatel-Prezydent" - wystawa upamiętniająca Václava Havla

Wystawy | 2016-07-05

We Wrocławiu zobaczymy wystawę autorstwa Alana Pajera, Oldřicha Śkáchy, Bohdana Holomíčka i Přemysla Fialky, upamiętniającą Václava Havla

Alan Pajer, Oldřich Śkácha, Bohdan Holomíček i Přemysl Fialka
"Václav Havel. Obywatel-Prezydent "

Termin: 12.07-27.08.2016

Wernisaż: 14.07.2016, godz. 18:00

Miejsce: Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Kontakt: www.okis.pl

-

Od 12 lipca do 27 sierpnia w Dolnośląskim Centrum Fotografii oglądać będzie można zbiorową wystawę poświęconą Václavowi Havelowi - pierwszemu prezydentowi Czech, wybitnemu literatowi, dramatopisarzowi i eseiście, ale przede wszystkim niezłomnemu obrońcy demokracji i praw człowieka. Na wystawie pojawią się zdjęcia autorstwa Alana Pajera, Oldřicha Śkáchy, Bohdana Holomíčka i Přemysla Fialky.

"Głównym celem wystawy Obywatel-Prezydent jest przedstawienie osoby Václava Havla, jako człowieka walczącego za wszelką cenę o ideały demokracji, nawet kosztem utraty własnej wolności" - podkreśla kurator Mirosław Lewandowski. "Wystawa przedstawia czeskiego prezydenta jako przyjaciela i zwolennika polskiej Solidarności, orędownika wolności, szanowanego i podziwianego przez niemal wszystkich przywódców państw i wielkich mocarstw, członków królewskich rodzin, najznamienitsze osobistości oraz czołowych światowych polityków, którzy podkreślali wielokrotnie jego zaangażowanie i niekwestionowany wkład w integrację europejską oraz wspieranie drogi państw postkomunistycznych do zjednoczonej Europy".

Jeden z autorów zdjęć, Alan Pajer tak wspomina współpracę z Václavem Havlem: "Były to wspaniałe, niezwykłe chwile, choć samo fotografowanie było bardzo trudne. Václav Havel był skromny i nieśmiały, nie lubił, kiedy robiono mu zdjęcia. O wymyślaniu czy ustawianiu specjalnych ujęć nie mogło być mowy. Najtrudniejsze zdjęcia powstawały poza protokołem. Václav Havel lubił zaskakiwać gości jakimś żartem czy niespodzianką. Ale nie chciał, żeby robiono w takich sytuacjach zdjęcia, nie chciał być posądzony o efekciarstwo. Traktował te spotkania zawsze jako jeden ze swoich obowiązków! Sam najbardziej lubił swoje zdjęcie z Waszyngtonu, nie to, na którym tańczy rock’n’rolla w Białym Domu, ale to, na którym Sekretarz Generalny Javier Solana i prezydent Bill Clinton gratulują mu podczas szczytu NATO z okazji przyjęcia Czech do NATO".

Javier Solana i Bill Clinton gratulują Václavovi Havlovi przyjęcia Czech do NATO, 12 marca 1999, fot. Alan Pajer
Powitanie papieża Jana Pawła II w Pradze, 21 kwietnia 1997, fot. Alan Pajer
Rock and roll w Białym Domu, 15 marca 1999, fot. Alan Pajer
Z oficjalną wizytą w Gdańsku, 7 września 1992, fot. Přemysl Fialka
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl