Strefa sprzętu / Fotonews

DxO Optics Pro 9 Elite za darmo

Fotonews | Antoni Żółciak | 2016-06-17

DxO Optics Pro 9 w wersji Elite, program do katalogowania i wywoływania RAW-ów, został udostępniony za darmo

Po wydaniu DxO Optics Pro 11, starszą wersję programu udostępniono bezpłatnie. Własną kopię otrzymamy po podaniu adresu mailowego na stronie promocji.

DxO Optics Pro 9 Elite to odpowiednik Lightrooma 5. Aplikacja wyróżnia się skutecznym algorytmem usuwania szumu PRIME (Probabilistic Raw Image Enhancement), który analizuje bezpośrednie sąsiedztwo każdego piksela i w ten sposób rekonstruuje obraz. Metoda DxO sprawdza się również wtedy, gdy konieczne jest wydobycie szczegółów z obszarów słabo naświetlonych - ale wówczas cały proces może potrwać nawet kilka minut.

Fotografowie porównujący możliwości poprzedniego wydania Lightrooma do Optics Pro 9 Elite zauważają zdecydowaną przewagę skomplikowanego algorytmu DxO zarówno w przypadku fragmentów zacienionych, jak i tych, w których ekspozycja jest wyższa.

Optics Pro okazuje się natomiast bardziej skomplikowany w obsłudze narzędzia korekty perspektywy. W Lightroomie wystarczy nacisnąć przycisk, a cały proces zostanie przeprowadzony automatycznie. Program konkurencji wymaga ręcznego doprecyzowania.

DxO ma lepiej wypadać w korekcji dystorsji; gorzej wtedy, gdy chcemy wprowadzić lokalne poprawki, np. usunąć drobne uszkodzenia obrazu. Optics Pro postrzegany jest jako program bardziej rozbudowany, umożliwiający sprawowanie szczegółowej kontroli nad procesem samego wywoływania obrazu. Lightroom, z kolei, to aplikacja w większym stopniu zautomatyzowana i bardziej elastyczna, głównie ze względu na opcję wykorzystania szerokiego wachlarzu wtyczek.

Niektórzy fotografowie wykorzystują w swojej pracy obydwa programy. RAW-y obrabiają w DxO, eksportują TIFF do Lightrooma i tam przeprowadzają pozostałe modyfikacje.

Najlepiej będzie natomiast własnoręcznie sprawdzić możliwości tej aplikacji - zwłaszcza, że od niedawna dostępna jest za darmo. Po wprowadzeniu danych na niemieckojęzycznej stronie, otrzymamy drogą mailową link do pobrania DxO w wersji na Maca i PC, a także klucz do aktywowania dożywotniej licencji. Objętość pliku instalacyjnego to 334 MB.

DxO rozwijany jest od 2004 roku. Najnowsze wydanie programu oznaczono numerem 11.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl