Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zakochaj się w jednym kolorze

Pomysł na zdjęcie | 2015-09-18

Masz swój ulubiony kolor? Skup się na jednej barwie i pokaż jej piękno! Podpowiadamy, jak stworzyć swój miniprojekt

Chcemy dzisiaj zainspirować Was to rozpoczęcia projektu fotograficznego, który odda twórczy potencjał dowolnego koloru, np. czerwonego. Całe piękno fotografowania czerwieni polega na tym, że wywołuje ona tak wiele skojarzeń: szczerość, powab, pasja i, szczególnie w kulturach i religiach azjatyckich, szczęście. Na całym Dalekim Wschodzie, czerwień odgrywa ważną rolę we wszelkich radosnych uroczystościach. W Wietnamie, na przykład, podczas ceremonii zaślubin panna młoda tradycyjnie ubrana jest w czerwoną, a nie białą suknię.

"Chińczycy mają więcej niż 30 symboli dla oznaczenia różnych rodzajów koloru czerwonego i jeszcze więcej dla oznaczenia jego odcieni, więc nic dziwnego, że uważają czerwień za ożywiającą barwę" - mówi Victoria Alexander, autorka książki Kolor: A Journey. "Natomiast Włosi na Nowy Rok obdarowują się jasną czerwoną bieliznę do noszenia na szczęście".


Funkcja selektywnego koloru, dostępna w większości nowych aparatów, to idealny sposób na uwypuklenie barwnych akcentów
Funkcja selektywnego koloru, dostępna w większości nowych aparatów, to idealny sposób na uwypuklenie barwnych akcentów

Tak samo jak dla fotografa-podróżnika czy dokumentalisty odrobina czerwieni stanowi świetny sposób ożywienia portretu, tak element taki umieszczony w kontekście krajobrazu lub miejskiego pejzażu pozwala zdynamizować kadr - wyobraź sobie ujęcie przedstawiające rozmyty londyński autobus. Mocna czerwień występuje także naturalnie w przyrodzie - pomyśl o czerwonych makach, czerwonej piersi rudzika na śniegu, a nawet rudych odcieniach wspaniałego zachodu słońca.

Czerwień ma nieskończoną liczbę odcieni, tonów i barw pochodnych, zatem tylko od Ciebie zależy, jak zinterpretujesz ten projekt!

Zacznij już dzisiaj...

  • Pozycja źródła światła ma kluczowe znaczenie dla tego, jak postrzegana jest czerwień. Podczas gdy przednie oświetlenie ukazuje intensywną czerwień, fotografowanie na przykład pod światło, przytłumia ją do pastelowych odcieni.
  • Istnieją, oczywiście, różne odcienie i barwy czerwieni, więc nie czuj się ograniczony do ukazywania jedynie intensywnego, jaskrawego i przyciągającego uwagę szkarłatu.

Jak na zdjęciach wyróżnić kolor

Aby pomóc Ci uporać się z tym wyzwaniem, przedstawiamy kilka pomysłów, które pokazują, jak można wykorzystać czerwień w fotografii. Jednak aby stworzyć ambitny projekt, trzeba poszukać mniej oczywistych tematów. Pamiętaj także o istnieniu koła barw, które pozwala sprawdzić, jakie kolory pasują do siebie, a które mocno się ze sobą gryzą.

1
Ożyw neutralną kompozycję, dodając jaskrawą, intensywną czerwień. Na fotografii po lewej usta i szalik modelki wyróżniają się na tle jej płaszcza i ścian. Natomiast zachowując na zdjęciu sam tylko kolor czerwony (po prawej), można uzyskać bardzo uderzający efekt, a jest to technika bardzo łatwa do opanowania.
2
Jeśli widzisz osobę, która ma na sobie coś czerwonego, zapytaj, czy możesz jej zrobić portret lub poszukaj czerwieni w jej otoczeniu.
3
Czerwony i zielony to kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw, co oznacza, że dynamicznie ze sobą kontrastują.
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl