Inspiracje / Historia zdjęcia

Portret na miarę Hasselblada

Historia zdjęcia | Krzysztof Mularczyk | 2015-07-03

Na finałowej liście prestiżowego konkursu Hasselblad Masters Award 2016 znalazło się zdjęcie Piotra Pietrygi. Oto historia tego portretu!

PROfil

Piotr Pietryga
Urodzony w 1987 roku w Wałbrzychu. Specjalizuje się w technice mokrego kolodionu. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Pomysłodawca i organizator Plenerów Fotograficznych w Michałowicach. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, jak i publikacje w prasie polskiej i zagranicznej. Za swoje prace wykonane techniką kolodionu otrzymał Grand Prix ostatniego Biennale REMIS, skupiającego się głównie na XIX wiecznych technikach fotograficznych. Z wykształcenia magister farmacji i student medycyny. www.piotrpietryga.com

W konkursie Hasselblad Masters Award 2016 właśnie wyróżniono finalistów (spośród ponad 4000 uczestników), których zdjęcia zakwalifikowano do ścisłej czołówki. Wśród nich znalazł się intrygujący portret wykonany przez Piotra Pietrygę, magistra farmacji i studenta medycyny, a jednocześnie zawodowego fotografa. Postanowiliśmy zapytać autora o sekret tego ujęcia.

Zdjęcie powstało na Plenerach Fotograficznych w Michałowicach, których Piotr jest pomysłodawcą i organizatorem, ale idea kadru zrodziła się w innym miejscu i w innym czasie. "Pomysł pojawił się, gdy zobaczyłem ten mundur na targu staroci w Brukseli" - wspomina Piotr. "Miałem przed oczami dokładnie taki kadr jak na wyróżnionym zdjęciu. Pozostało tylko dobrze się wytargować z marokańskim sprzedawcą. Oczywiście zarzekał się, że to oryginalny mundur admirała francuskiej floty... Cenę 50 euro, utargowałem do 15. Zostało mi tylko kupić fajkę u handlarza obok".

Dobre ujęcie portretowe to jednak przede wszystkim twarz modela. Jakim sposobem Piotr znalazł "admirała francuskiej floty" w Polsce? Model, Dawid Hemke, na co dzień pracuje jako pielęgniarz w oddziale dla noworodków w bydgoskim szpitalu. "Z Dawidem chciałem pracować od razu, gdy zobaczyłem jego zdjęcia ponad pół roku temu" - wyjaśnia Piotr. "Dlatego zaprosiłem go na plener w Michałowicach w nadziei na wspólną sesję. Dopiero w trakcie naszej rozmowy podczas zdjęć okazało się, że pamiętam go z fotografii autorstwa Andrzeja Dragana, a dokładniej z reklamy firmy Converse. Zdjęcie i sam Dawid zrobiły wtedy na mnie duże wrażenie. To było jeszcze na początku mojej przygody z fotografią i mogłem wtedy co najwyżej pomarzyć o współpracy z nim..."


"Pomysł na drugie zdjęcie z sesji, z wielkim modelem statku w tle pojawił się już w trakcie zdjęć. Akurat taki był w Michałowicach - tam znalezienie takiego modelu to nie problem, bo jest tam wszystko". Fot. Piotr Pietryga
"Pomysł na drugie zdjęcie z sesji, z wielkim modelem statku w tle pojawił się już w trakcie zdjęć. Akurat taki był w Michałowicach - tam znalezienie takiego modelu to nie problem, bo jest tam wszystko". Fot. Piotr Pietryga

Piotr wykonał tę sesję lustrzanką Nikon D600 z portretowym obiektywem Nikkor AF 85 mm f/1,4D IF. Zdradził nam jednak, że "oświetlenie było do bólu proste". Wykorzystał w tym celu wyłącznie zastane światło z małego okienka niebieskiego pokoju na poddaszu. W takich warunkach, przy ustawieniu przysłony f/1,4 i czasu otwarcia migawki 1/125 s, musiał podnieść czułość do ISO 1000. Podczas edycji użył natomiast modyfikowanego presetu Alien Skin 6.


Backstage sesji, fot. Albert Zięba
Backstage sesji, fot. Albert Zięba

W całej tej ciekawej historii mamy także morał. "Z wyróżnienia cieszę się tym bardziej, że przy zakupie munduru miałem sporo wątpliwości, czy znów nie wydaję pieniędzy na bzdety związane z fotografią" - wspomina Piotr. "Wtedy nawet nie mogłem być pewny, czy to zdjęcie wyjdzie". Warto więc czasami ulegać chwili i wierzyć w swoje pomysły!

Z grona finalistów konkursu Hasselblad Masters Award 2016 zwycięzca każdej kategorii jest wybierany zarówno na podstawie decyzji Jury, jak i głosów internautów. Warto zagłosować na zdjęcie Piotra! Szczegółową instrukcję jak to zrobić, można znaleźć na FB.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl