Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

"Cichy świat", czyli opustoszałe metropolie w godzinach szczytu

Pomysł na zdjęcie | 2015-03-23

Wyludnione miasta i pustki na ulicach. Sprawdźcie jak Lucie i Simon wykonali postapokaliptyczne zdjęcia największych metropolii w projekcie "Cichy świat"

Standardowy filtr neutralny szary o dużej gęstości przydaje się nie tylko do tworzenia efektu rozmycia płynących po niebie chmur, czy przypominających mleko mórz i oceanów. Wydłużony czas ekspozycji pozwala sprawić, że poruszające się obiekty będą niewidoczne na finalnym zdjęciu. Francuski duet fotografów, Lucie i Simon, wykorzystali tę technikę przy realizacji projektu zatytułowanego "Cichy świat" (Silent world). Fotografowie jeździli po całym świecie, próbując uchwycić miasta-widma, które na co dzień są tętniącymi życiem metropoliami. Co ciekawe, nie odwiedzali wybranych lokalizacji z samego rana, kiedy na ulicach znajdowało się niewielu ludzi, lecz robili zdjęcia w godzinach szczytu.

"Zdecydowaliśmy się na wykonywanie zdjęć w zatłoczonych i symbolicznych miejscach, około południa. Pomysł polegał na przekształceniu tych lokalizacji oczami wyobraźni w krajobrazy, na których nie byłoby prawie w ogóle widać ludzi. Projekt ten jest efektem powolnego i czasochłonnego procesu twórczego. Rozpoczynamy zawsze od kilkutygodniowego rekonesansu, mającego na celu wyszukanie lokalizacji i tematów do sfotografowania. Potem robimy zdjęcia - zwykle przez jeden dzień. Czasami wielokrotnie powracamy w to samo miejsce, chcąc wykorzystać różne warunki oświetleniowe i pogodowe lub umieścić w kadrze jakąś inną postać. Następnie, nad stworzeniem jednego zdjęcia pracujemy przez tydzień przy komputerze".

Zacznij już dzisiaj!

  • Do fotografowania użyj zmniejszającego natężenie światła o 10 stopni przysłony szarego filtra, który pozwoli Ci uzyskać niezbędne przy tej technice bardzo długie czasy otwarcia migawki.
  • Pomocna przy obliczaniu czasu ekspozycji okaże się specjalna aplikacja przeznaczona na smartfony, np. NDCalc lub NDTimer.
  • Zarejestruj całą serię ujęć, dzięki czemu będziesz w stanie połączyć w jeden obraz najlepsze elementy każdego z nich jeśli, np. samochód na jednym zdjęciu stoi, a na innym się porusza.

Zobacz więcej zdjęć

Lucie i Simon to utytułowana francusko-niemiecka para fotografów. Więcej zdjęć znajdziecie na ich stronie.

fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
fot. Lucie i Simon
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl