Inspiracje / Historia zdjęcia

"Phantom" Petera Lika najdroższą fotografią na świecie

Historia zdjęcia | Antoni Żółciak | 2014-12-11

Prywatny kolekcjoner zapłacił 6,5 miliona dolarów za zdjęcie wykonane przez Petera Lika. Tym samym, "Phantom" stał się najdroższą fotografią na świecie, detronizując "Rhein II" Andreasa Gursky'ego

Lik wykonał swoje zdjęcie w Kanionie Antylopy, znajdującym się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. "Phantom" to monochromatyczny kadr z centralnie umiejscowionym strumieniem światła, zaznaczającym pył unoszący się pośród skał piaskowca.

"Phantom" nie miał jednak w założeniu stać się obrazkiem czarno-białym. Lik, początkowo, opublikował je w nietypowej, krwisto-czerwonej tonacji z tytułem "Ghost".


"Phantom" nie od początku był fotografią monochromatyczną; "Ghost", fot. Peter Lik
"Phantom" nie od początku był fotografią monochromatyczną; "Ghost", fot. Peter Lik

Dlaczego więc artysta zdecydował się na konwersję? "Niektóre tekstury i kontury lepiej pasują do czarno-białej fotografii", tłumaczy, dodając: "Intensywny kontrast, jaki powstał między światłem, a tłem, jest zaskakujący; to jedno z najbardziej wymownych zdjęć, jakie udało mi się uchwycić". Jeśli poświęcimy chwilę na studiowanie portfolio Petera, zauważymy, że z czerni i bieli korzysta stosunkowo rzadko - u podstaw jego stylu leży właśnie praca z intensywnym kolorem.

Australijczyk najczęściej fotografuje przy pomocy aparatu Linhof 617 Technorama, wykorzystując specjalistyczny film od Fuji. Jeśli już używa urządzeń cyfrowych, to najchętniej sięga po produkty Phase One i Nikona. Co ciekawe, "Phantom" powstał w 2005 roku przy użyciu Canona EOS-1Ds Mark II, obiektywu 35 mm (z przysłoną przymkniętą do f/8) i czułości ISO 100.

Podczas aukcji "Phantom" sprzedano za 6,5 mln dolarów - ale ten sam licytujący zakupił również "Illusion" za 2,4 mln i "Eternal Moods" za 1,1 mln. Ta ostatnia, podobnie jak "Phantom", jest monochromatyczną wersją "Eternal Beauty".

"Eternal Beauty", fot. Peter Lik
"Eternal Beauty", fot. Peter Lik
Na moich fotografiach chcę zamykać potęgę natury i pokazywać ją tak, by mogła inspirować innych

Zmieniło to nieco rozkład sił w pierwszej dziesiątce najbardziej wartościowych zdjęć świata; "Rhein II" Andreasa Gursky'ego spadł na drugą pozycję, a lotnicze zdjęcie Tobolska - którego autorem jest Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji - na miejsce dziewiąte.


"Rhein II" Andreasa Gurskyego dotychczas okupowało pierwszą lokatę na liście najdroższych zdjęć świata. Kadr został sprzedany w listopadzie 2011 roku w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's za niecałe 4,5 miliona dolarów.
"Rhein II" Andreasa Gursky'ego dotychczas okupowało pierwszą lokatę na liście najdroższych zdjęć świata. Kadr został sprzedany w listopadzie 2011 roku w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's za niecałe 4,5 miliona dolarów.

Na dalszych lokatach znajduje się jeszcze "One", kolejna fotografia Lika, za którą w grudniu 2010 roku anonimowy kupiec przelał na konto artysty milion dolarów.


"One", fot. Peter Lik
"One", fot. Peter Lik

Zobacz więcej zdjęć Petera Lika

Australijczyk urodził się w 1959 roku w Melbourne, choć obecnie większość czasu spędza w Las Vegas. Naturę fotografuje od kilkunastu lat, specjalizując się w panoramicznych krajobrazach. Pierwszy kadr zarejestrował w szkole podstawowej za pomocą Kodaka Brownie. Jest samoukiem - większość wiedzy zdobywał metodą prób i błędów.

Poza prywatnymi kolekcjonerami, artystę doceniają również gremia jurorskie międzynarodowych konkursów fotograficznych, takich jak Masters of Photography, Epson International Pano Awards czy Royal Photographic Society.

Portfolio Petera znajdziecie w tym miejscu.

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl