Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Safari w zoo - pełne emocji zdjęcia zwierząt Manueli Kulpy

Pomysł na zdjęcie | Antoni Żółciak | 2014-09-30

Manuela Kulpa swoimi zdjęciami udowadnia, że w zoo, niczym na safari, można wykonać pełne wyrazu portrety zwierząt

Manuela najczęściej fotografuje Canonem EOS 5D Mark III, wykorzystując długie, zmiennoogniskowe obiektywy. Dzięki temu jest w stanie uchwycić dane zwierzę w wąskim ujęciu i bez naruszania jego prywatności. Następnie, fotografia trafia jest edytowana - artystka potrafi jeden kadr obrabiać nawet przez kilka miesięcy, jeśli uzna to za stosowne. Najczęściej jednak czas spędzony na postprodukcji nie jest dłuższy, niż parę dni. "Dla mnie fotografia jest wkładem w przedstawienie piękna natury - ale z własnego punktu widzenia".

"Te zdjęcia są najbardziej skutecznym sposobem zaznaczenia istoty środowiska. Tego, jak jest ważne, i tego, jak nawet najmniejszy gest może przyczynić się do poprawy warunków życia naszych mniejszych braci", tłumaczy Manuela Kulpa. "Fotografując zwierzęta, cierpliwość będzie Twoim najlepszym przyjacielem. Zbierz jej tyle, ile zdołasz - Twoje obiekty często nie mają żadnej ochoty na pozowanie, musisz borykać się z niewłaściwym światłem albo nieodpowiednią pozą", mówi. "Bez tych czynników trudno pokazać, że za fasadą kryje się piękna, zwierzęca osobowość".


fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa

Skoro już o osobowości mowa, to i emocji nie można pominąć - ze zdjęć Manueli Kulpy emanuje przecież cały wachlarz uczuć, jakich doświadczają lwy, kormorany czy słonie.

Zacznijcie już dzisiaj!

  • Fotografując w zoo, korzystajcie z długich ogniskowych
  • Bądźcie cierpliwi - zwierzęta to też mają swoje humory
  • Pamiętajcie o fotografowaniu w RAW-ach, by podczas edycji wyciągnąć ze zdjęć maksymalny potencjał
  • Zadbajcie o odpowiednią tonację kolorystyczną podczas obróbki
  • Manuela najczęściej korzysta z narzędzi "Dodge" i "Burn" w Photoshopie. Poradniki postprodukcji polecane bezpośrednio przez Manuelę znajdziecie m.in. tutaj.

Zobacz więcej zdjęć Manueli Kulpy

Jeśli chciałbyś spróbować fotografii w stylu reprezentowanym przez Manuelę, na jej stronie znajdziesz więcej informacji "od kuchni".

fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
Fot. Manuela Kulpa
fot. Manuela Kulpa
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl