Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

O tym, jak dziś BBC filmuje dzikie zwierzęta [wideo]

Pomysł na zdjęcie | Antoni Żółciak | 2014-09-10

Sztuczny sęp z lustrzanką na grzbiecie, pingwin-robot, kamera ukryta w kamieniu - BBC dzieli się najnowszymi sposobami na podglądanie dzikich zwierząt!

Kilkanaście lat temu łatwo nie było. Pomijając słabo rozwiniętą technologię, sami nie wiedzieliśmy, co chcemy zrobić. Ani jak. Z drugiej strony - dla filmowców - jest to raczej normalne", wspomina John Downer z BBC. Pierwszym, zaawansowanym projektem brytyjskiej ekipy stał się VultureCam, czyli zdalnie sterowany sztuczny sęp z lustrzanką na grzbiecie. Wynalazek okazał się na tyle trafiony, że fotografowie na całym świecie postanowili zbudować własne "kamery szpiegowskie" do podglądanie dzikich zwierząt. Powstawały przeróżne instalacje - tuńczyki, pingwiny, żółwie. Obiektywy i matryce zamykano nawet w kamieniach, które następnie umieszczano w bliskim sąsiedztwie stada dzikich zwierząt.

"Obecnie zdecydowanie łatwiej jest wdrożyć nietypowe rozwiązanie. Kamery stają się coraz mniejsze, oferują też wyraźnie lepszą jakość - na początku naszej działalności mogliśmy o tym wyłącznie marzyć", zaznacza Downer. W filmie, który widzicie powyżej, John mówi również o niesamowitej zasłudze GoPro. "Po pierwsze, całą robotę wykonują za nas. Po drugie, przyczyniły się do wyrównania różnic między zawodowcami, a amatorami. Każdy tych urządzeń używa, stać na nie wiele osób - dzięki temu nie chodzi już o sprzęt, a przede wszystkim o jak najlepszą wizję".

Trudno Downerowi odmówić racji. Szeroka dostępność zaawansowanej technologii może i utrudniła zarobkowanie osobom żyjącym z operatorki i montażu, ale jednocześnie zmusiła do poszukiwania nowych pomysłów i sposobów realizacji.

Jeśli chcecie zobaczyć efekty działalności ekipy Johna Downera, warto zajrzeć na stronę EarthFlight.

Aparat ulokowany w "tuńczyku", fot. John Downer Productions / BBC
Kamera zamknięta w sztucznym kamieniu, fot. John Downer Productions / BBC
Pingwin-robot z kamerą zainstalowaną w oku oraz aparat w "tuńczyku", fot. John Downer Productions / BBC
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl