Wydarzenia / Opinie

Martin Stavars "Megalopolis" [recenzja]

Opinie | Maciej Zieliński | 2014-09-06

Nasza narodowa duma - jeden z najbardziej utytułowanych polskich fotografów, który jako Martin Stavars na Zachodzie robi błyskotliwą karierę

Martin Stavars
"Megalopolis"

Format: 24x24 cm, Oprawa: twarda, Stron: 96, Cena: 39 euro

www.martinstavars.com

 .

Marcin Stawiarz, urodzony w 1981 r. w Częstochowie, specjalizuje się w fotografii architektury, choć trafniejsze będzie chyba określenie - pejzaż miejski. Jego styl jest rozpoznawalny: mocne, monochromatyczne, kontrastowe i przede wszystkim świetnie skomponowane portrety największych metropolii świata. Pierwsza książka Marcina "Megalopolis" to kompilacja fotografii z 14 największych aglomeracji, takich jak Dubaj, Seul, Szanghaj, Singapur, Londyn, Toronto, Tokio, Paryż czy Istambuł. Można również powiedzieć, że to nowy dokument, prezentujący życie ogromnych organizmów, ich potęgę i zarazem toczące je choroby.

Znajdziemy tu przeludnione, przypominające ule dzielnice Hong-Kongu i osnute smogiem ulice Szanghaju, ale też rozległe place Paryża i błyszczące, zbudowane na piasku wieże bogatego Dubaju. Różnice kulturowe rysują się bardzo wyraźnie. Pragmatyzm planistów Dalekiego Wschodu na kolejnych stronach zderza się z nową myślą urbanistyczną próżnego Zachodu. Album z fotografiami architektury staje się socjologicznym obrazem współczesnego świata i zmieniającego się podejścia do projektowania przestrzeni, w której żyjemy.

Marcin Stawiarz w swojej fotografii posługuje się głównie kwadratem i taki format ma także cała książka, wydrukowana we Włoszech na papierze fotograficznym o dobrej gramaturze. Wymiary nie są może imponujące (24 × 24 cm), ale jakość zdecydowanie najwyższa. Dobrą rekomendacją będzie zapewne fakt, że "Megalopolis" zostało nagrodzone w kategorii Pro Fine Art Books podczas 2013 PX3 Prix de la Photographie Paris.

Wywiad z Marcinem Stawiarzem i więcej jego zdjęć znajdziecie w artykule "Marcin Stawiarz - mistrz miejskiego pejzażu".

Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl