Odwiedziliśmy wystawę "Czas wolny. Fotografie" podczas przeglądu portfolio z Napo Images. Zobaczcie co się tam działo i kogo spotkaliśmy!
Pod koniec zeszłego tygodnia redakcja Digital Camera Polska wybrała się na przegląd portfolio z Agencją Napo Images do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Mieliśmy również okazję zobaczyć wystawę "Czas wolny. Fotografie" i porozmawiać z osobami ją odwiedzającymi.
Publiczny przegląd portfolio z agencją Napo Images odbył się w sali wykładowej warszawskiej Zachęty 29 sierpnia. Monika Szewczyk, Filip Ćwik i Piotr Małecki omawiali prace nadesłane przez fotografów-amatorów, którzy z nadzieją na usłyszenie kilku słów konstruktywnej krytyki postanowili spróbować szczęścia w eliminacjach do przeglądu. Wybrano portfolio dwunastu osób, lecz bynajmniej nie celem ukazania prac tylko i wyłącznie najlepszych.
Zdjęcia w kategorii "Życie codzienne" były reportażami ukazującymi wiele sfer ludzkiej aktywności - pojawił połów ryb, przygotowania drag queens do występu, podróż pociągiem, humorystyczne scenki z miejskich ulic czy cykl zdjęć z młodzieżowej imprezy (jedno z nich, jak się okazało, znalazło się w finale konkursu 3. Leica Street Photo).
Na sali zabrakło jednego autora, pozostali mogli przybliżyć słuchającym swój warsztat i opowiedzieć o fotografiach. A recenzenci jak to recenzenci - nie obeszło się bez krytyki (czyli udzielenia wskazówek, co poprawić, czego brakuje, a co jest w danych pracach dobre), ale i pochwał nie brakowało.
Celem spotkania było przecież omówienie, jak powinien wyglądać dobry fotoreportaż, uświadomienie, na co fotografujący powinien zwracać uwagę, robiąc zdjęcia, i co przede wszystkim chce opowiedzieć. Jedne z wniosków? Weź kartkę, napisz na niej, co wiesz na dany temat, a potem to skreśl. I szukaj tajemnicy.
W czwartki zapewne zawsze tłumy pojawiają w galeriach sztuki, a to dlatego, że te oferują bezpłatny wstęp. Ostatni czwartek września nie był więc wyjątkiem - odwiedzających do Zachęty przybyło dużo, jednak przede wszystkim dlatego, że już tylko do 22 września można tam oglądać bardzo ciekawą wystawę, a mianowicie "Czas wolny. Fotografie", na którą składają się prace Romualda Broniarka, Aleksandra Jałosińskiego, Bogdana Łopieńskiego, Jana Morka, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke. Obrazy te to nieoficjalny portret PRL - epoki, do której niekiedy wracamy uśmiechem na twarzy zabarwionym sentymentem.
Już 3 września odbędzie się spotkanie z Benjaminem Cope'em (wywiad z Benjaminem zobaczycie niżej), kolejne z cyklu "Zachęta Talks", w języku angielskim, tym razem towarzyszące wystawie "Czas wolny. Fotografie". Nam udało się porozmawiać z przyszłym prelegentem podczas ostatniej wizyty w galerii i zapytać, co czuje Anglik odwiedzający tego typu przegląd fotografii.
Naszą uwagę przykuła urocza starsza Pani, która wyróżniała się z tłumu młodzieży nie tylko swoim wiekiem ale również stylem i tym jak przeglądała się zdjęciom z jej czasów. Poniżej przedstawiamy wywiad z Panią Anną Olszewską, socjologiem z Warszawy.
zdjęcia i wideo: Ivan Sitsko