Jak w nietypowy sposób przedstawić zwykłą z pozoru rzecz? Wystarczy odrobina wyobraźni i dłuższy czas otwarcia migawki. Zobaczcie jakie to proste!
Wrażenie ruchu jest nieodłącznym elementem zdjęć akcji i zdjęć sportowych, w których podkreślamy szybkość, upływający czas i zmieniającą się przestrzeń. Techniki wykorzystywane przy zdjęciach akcji warto czasem zaadaptować na potrzeby np. krajobrazów. Niemożliwe? Weźcie aparat do ręki i sprawdźcie sami. Liczy się pomysłowość.
Gdy chcemy zamrozić ruch w zdjęciach sportowych, skracamy czas otwarcia migawki. Gdy w scenie chcemy zawrzeć wrażenie ruchu, tak by nie była zbyt płaska, czas zazwyczaj wydłużamy. Czas otwarcia migawki można ustawić na 1/125 s lub 1 s - wszystko zależy od ujęcia!
Obraz można urozmaicać, wykorzystując w nim elementy zarówno statyczne, jak i dynamiczne, tak jak w zdjęciach Formuły 1, na których wyraźnie zarysowany bolid prawie przepływa na tle trybun z rozmazanymi sylwetkami ludzi. Oczywiście rezultat i nakład pracy są zależne od efektu, jaki chcecie uzyskać, dlatego zastanówcie się najpierw, którą technikę wolicie lub wypróbujcie obie i zobaczcie, które efekty bardziej Wam się podobają.
Jak widać, użycie długiego czasu otwarcia migawki nie ma żadnych ograniczeń. Liczba pomysłów na kreatywne wykorzystanie tej opcji jest nieskończona, a możliwość uchwycenia w zdjęciu dodatkowego, nieruchomego obiektu sprawia, że kombinacji może być wiele.
W czasach fotografii analogowej, próba uchwycenia efektu rozmycia często kończyła się porażką, ale dzięki zaletom fotografii cyfrowej, nie trzeba już zużywać rolki filmu na jedno ujęcie i nie trzeba już czekać na wywołanie filmu. Podgląd zdjęcia jest natychmiastowy i szybko możemy zobaczyć co jest nie tak i poprawić technikę...aż do skutku.