Szybka czy pojemna? Zastanawiasz się jaką kartę pamięci powinieneś wybrać? Sprawdź na jakie parametry zwrócić uwagę.
Miniaturyzacja urządzeń elektronicznych postępuje w szybkim tempie. Najłatwiej można to zauważyć, oglądając ofertę kamer video i aparatów fotograficznych. Cyfrowe urządzenia do utrwalania obrazu i dźwięku osiągają coraz to mniejsze, kieszonkowe rozmiary, a ich cena sukcesywnie maleje. Wbudowane w nie obiektywy o dużej rozdzielczości oraz pamięć, pozwalają robić zdjęcia naprawdę dobrej jakości i zapisywać je bezpośrednio w pamięci urządzenia.
Może się jednak okazać, że po pewnym czasie i ta pamięć ulegnie wyczerpaniu. Co można wówczas zrobić? Opróżnić ją ze zdjęć lub filmów lub rozszerzyć o kolejne gigabajty, instalując w urządzeniu nową kartę pamięci. To właśnie im poświęcimy swoją uwagę w tym artykule.
Karty pamięci zrewolucjonizowały świat elektroniki użytkowej. Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń była karta o pojemności 256 MB. Dziś takie karty nie są w ogóle produkowane, a standardem są karty z pamięcią mim. 64 lub 128 GB. Spadła również cena takich urządzeń. Ile dziś kosztuje karta pamięci? Bez trudu zakupimy ją od kilkunastu złotych, przy czym należy wiedzieć, że wysokiej jakości karta pamięci SD o dużej szybkości zapisu może kosztować nawet powyżej 100 lub 200 złotych. Jej wybór jest dobrą opcją, jeśli np. kręcimy dużo filmów wideo, z których następnie tworzymy jedno nagranie.
Sama karta ma stosunkowo prostą budowę. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje kart pamięci: karta SD i karta microSD. Obie karty posiadają plastikową obudowę, wewnątrz której znajduje się mikrochip ze wbudowaną pamięcią flash. To właśnie na niej gromadzone są dane, które następnie można odczytywać, kopiować, edytować lub usuwać.
Osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z kartami pamięci, mogą zastanawiać się, jakie są różnice pomiędzy tymi najtańszymi i najdroższymi. Najważniejsza z nich, widoczna już na pierwszy rzut oka, kiedy analizujemy ich opis i opakowanie to pojemność. Karty o dużej pojemnością są droższe od tych z mniejszą. Jednak nie to jest najważniejsze.
Dla wygody i komfortu użytkowania, szczególnie częstego, największe znaczenie ma prędkość odczytu. Im wyższa jest klasa prędkości karty, tym szybciej będziemy mogli na niej zapisywać i odczytywać dane. Przykładowo, kiedy kupisz kartę SD, której klasa prędkości odczytu jest wysoka, mniej czasu zajmie ci skopiowanie z niej plików na dysk komputera. O wysokiej prędkości zapisu trzeba również pamiętać wtedy, kiedy chcesz kupić karty microsd do kręcenia filmów. Instalując ją w kamerze cyfrowej, rejestrującej obraz w jakości 4K, minimalna prędkość zapisu kart SD powinna wynosić min. 300MB/s. Można to łatwo rozpoznać, sprawdzając, czy na opakowaniu jest oznaczenie V30. Ono nam mówi, jaka jest faktyczna prędkość zapisu danych na wskazanej karcie i do jakich urządzeń jest ona odpowiednia.
Jaka jest natomiast minimalna prędkość zapisu, którą karta pamięci powinna posiadać? Dane te można uznać za archiwalne, ale za minimalną prędkość zapisu uznaje się oznaczenie CLASS 2, czyli 2Mb/s oraz CLASS 4 czyli 4Mb/s. Oczywiście dziś takie karty rzadko można spotkać w sprzedaży, a jeśli już, to są to zwykle stare stany magazynowe.
Aparaty cyfrowe, dyktafony, kamery video, rejestratory samochodowe — to najpopularniejsze urządzenia, w których można włożyć kartę pamięci i cieszyć większą pamięcią na pliki. To jaki rodzaj karty będzie pasować do urządzenia, możesz sprawdzić na opakowaniu. Znajduje się tam najczęściej symbol graficzny karty wraz z krótkim opisem i minimalną specyfikacją, którą karta powinna spełniać. Pamiętaj jednak, że do starszych kamer cyfrowych nie zawsze należy kupować najnowszy typ karty z dużą prędkością zapisu lub maksymalną pojemnością. Dlaczego? Ponieważ starsza technologia użyta w kamerze może nie poradzić sobie z obsługą tej karty.