Poprzez odwrotne mocowanie obiektywów Imran Ahmad fotografuje ryby w olbrzymim powiększeniu
Fotografowie podwodni w celu zwrócenia uwagi na swoje prace muszą potrafić znacznie więcej niż tylko rejestrowanie ładnego ujęcia ciekawych ryb. Zdjęcia Imrana Ahmada są właśnie tego przykładem. Ten mieszkający w Singapurze nurek i filmowiec podwodny, wykładowca oraz ambasador marki Nikon znany jest z tego, że wciąż poszukuje nowych sposobów ukazywania uwiecznianych przez siebie tematów.
"Jestem wielkim zwolennikiem eksperymentowania w fotografii" – mówi. "Lubię wykorzystywać stare techniki, łącząc je z nowymi technologiami i jestem – jak sądzę – pierwszym fotografem na świecie, który z powodzeniem stosuje metodę fotografowania z odwrotnie zamocowanymi obiektywami do wykonywania zdjęć makro w morzu i rejestruje obrazy HDR pod wodą. Uważam też, że lampy należy wykorzystywać w sposób twórczy, a nie traktować je tylko jako narzędzie do oświetlenia obiektów w głębinach. Światło dodaje zdjęciom charakteru, co w fotografii podwodnej jest czymś absolutnie nie do przecenienia. W sumie, ryba jest tylko rybą, dopóki Twoja wyobraźnia i kreatywność nie przedstawi jej w wyjątkowy sposób".
Intrygujące i pełne życia obrazy Imrana z pewnością zainspirują nowe pokolenie fotografów podwodnych, podobnie jak jego samego fascynowały prace Davida Doubileta i Kurta Amslera. Jednak jak ważne jest przy profesjonalnym wykonywaniu zdjęć podwodnych doświadczenie w nurkowaniu? "Fotografowanie pod wodą jest dziś o wiele łatwiejsze niż kiedyś, ale ważne jest to, by najpierw nauczyć się dobrze nurkować; pomoże pływać w kontrolowany sposób, a przez to ułatwi robienie lepszych zdjęć. Zanim zabierzesz ze sobą pod wodę aparat, powinieneś mieć za sobą przynajmniej 50 zejść pod wodę".
Oczywiście, dla Imrana zwiększanie świadomości na temat konieczności ochrony oceanów jest tak samo ważne, jak ukazywanie piękna życia w głębinach. "Miałem szczęście fotografować w kilku z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie – od słonecznej Indonezji i Tajlandii, aż po egzotyczne Seszele i kolorowe Filipiny. Niestety, widziałem też zniszczenia, jakie na rafie koralowej powodują nieodpowiedzialni turyści i niewprawni nurkowie. Dlatego tak bardzo ważne jest, by uświadamiać młodemu pokoleniu, jakie znacznie dla życia na Ziemi mają rafy i zamieszkujące je zwierzęta i rośliny".
Więcej zdjęć Imrana Ahmada można zobaczyć na jego stronie www.escapeinc.com.sg.