W wieku 80 lat zmarł Lino Manfrotto, założyciel jednej z najbardziej rozpoznawanych marek fotograficznych
Branża fotograficzna straciła wielką osobowość. Lino Manfrotto, legendarny producent statywów, zmarł 5 lutego w wieku 80 lat. Po wojnie już jako szesnastolatek fotografował m.in. wesela a potem rozpoczął pracę jako fotoreporter w lokalnej prasie w mieście Vicenza w północno-wschodnich Włoszech. Zajmował się również fotografią przemysłową i reklamową. Jednak pod koniec lat 60. zdał sobie sprawę, jak zaniedbany jest rynek akcesoriów studyjnych oraz statywów. Zaczął więc je projektować i składać w domowym warsztacie zaopatrując swoich kolegów z branży.
Przełom nastąpił w 1972 roku, kiedy Lino Manfrotto poznał Gilberto Battocchio, technika pracującego dla firmy mechanicznej Bassano. Stworzyli oni zgrany zespół, a ich firma w kilka lat stała się wiodącym przedsiębiorstwem na światowym poziomie. W 1974 roku na rynku pojawił się pierwszy statyw Manfrotto i w krótkim czasie innowacyjne, lekkie i mające wiele zastosowań statywy i stojaki odniosły sukces na wielu rynkach. Pod koniec lat 80. produkcja odbywała się w 6 zakładach w Bassano i 5 w Feltre, a eksport odbywał się do 140 krajów.
W 1989 roku cały pakiet udziałów Lino Manfrotto został sprzedany zagranicznemu inwestorowi, brytyjskiej spółce Vitec Group plc, która na szczęście do dziś prężnie rozwija historyczną markę.