Stwórz własne studio fotograficzne i już dziś zacznij robić zdjęcia makro w domu. Zobacz, jak łatwo urozmaicić tradycyjne zdjęcia makro.
|
Zdjęcia makro w domu - sztuczki
Robiąc zdjęcia makro w domowym studio fotograficznym próbujcie eksperymentować z różnymi żarówkami i dyfuzorami, które mogą urozmaicić nawet najzwyklejsze z pozoru ujęcie |
W
fotografii makro we wnętrzach nie potrzebujemy skomplikowanego oświetlenia. Tanie lampy biurkowe mogą stanowić świetne wyposażenie domowego studia, a duży arkusz papieru będzie idealnym tłem. Zamiast flesza lepiej skorzystać ze stałego światła żarówek, ponieważ na bieżąco widać, jak światło układa się na fotografowanym obiekcie, a żarówki są świetnym źródłem mocnego bezpośredniego światła.
Żarówki nie będą dawały dziennego zrównoważonego oświetlenia, dlatego balans bieli ustawiamy na tryb użytkownika i ustawiamy odpowiednią temperaturę światła (ewentualnie można to potem poprawić w Photoshopie). Kolorowe nakładki mogą sprawić cuda. Zaczynamy!
1
Potrzebujemy energii…
Kupujemy dwie energooszczędne żarówki o różnej mocy, powiedzmy 12 W i 20 W. Świetnie się nadadzą do stworzenia domowego ministudia, w którym jedna, mocniejsza, służy za światło główne, a druga za wypełniające.
2
Odrobina plastiku
Szukamy plastikowych teczek, najlepiej w kilku kolorach. Wycinamy z nich prostokąty o jednym boku dłuższym, drugim nieco większym niż średnica lampy.
3
Walka z materią
Teraz musimy przymocować nakładki na lampy, tak by nie dotykały żarówki, przez którą mogą się stopić. Przyczepiamy po bokach metalowe klipsy i pomiędzy nie wsuwamy nakładki.
4
Dopracowujemy scenerię
By uzyskać neutralne tło, bierzemy jasny duży papier, może być nawet stara wyblakła tapeta i przyczepiamy ją tak, by jeden koniec był na ścianie, a drugi był podstawą, na której ustawimy przedmioty.
5
Strzelamy
Eksperymentujemy z ustawieniem lamp i różnym kątem patrzenia. Oczywiście nie macie obowiązku korzystać z plastikowych nakładek, ale mogą one nadać zdjęciom ciekawej, kolorowej poświaty.
6
Finalne zdjęcie
Poprzez ustawienie odpowiednich parametrów i dopasowanie oświetlenia, można zyskać naprawdę wiele. Zdjęcie można dopracować, poprawiając delikatnie balans bieli w Photoshopie.