Tamron zaprezentował dwie stabilizowane stałki oraz domową stację dokująca dla obiektywów
Tamron SP 85 mm f/1,8 Di VC USD to obiektyw o typowych, portretowych parametrach. W uszczelnianym tubusie znajdziemy 13 elementów rozlokowanych w 9 grupach. Producent użył trzech soczewek ze szkła niskodyspersyjnego (jedna LD i dwie XLD) oraz pokrył przednią soczewkę powłoką fluorową, ułatwiającą utrzymywanie frontowego elementu w czystości. Warto również wspomnieć o powłokach eBand i BBAR - te, z kolei, poprawiają transmisję, oraz minimalizują występowanie refleksów i flar.
Te same elementy znajdziemy zresztą w SP 90 mm f/2,8 Di VC USD, choć tutaj konstrukcja składa się już z 14 soczewek ustawionych w 11 grupach. W obydwu obiektywach wykorzystano 9-listkową, kołową przysłonę, która ma zapewniać atrakcyjne rozmycie tła. Widać, że firma pełnymi garściami czerpie z dotychczasowych doświadczeń - podobna konstrukcja optyczna była zastosowana w szkłach makro Tamrona z 1997 i 2000 roku.
Minimalny dystans ogniskowania wynosi 80 cm dla 85 mm f/1,8 i 30 cm dla 90 mm f/2,8, przy czym obiektyw makro odwzorowuje obraz w skali 1:1. Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada unowocześniony silnik USM. W fotografowaniu w trudniejszych warunkach oświetleniowych wspomoże nas z kolei optyczna stabilizacja obrazu, której skuteczność to ok. 3,5 EV.
Wymiary obiektywu portretowego to 91 x 85 mm przy wadze 700 g i średnicy filtra 67 mm. Szkło makro mierzy 117 x 79 mm (609 g) i będzie kompatybilne z filtrami 62-milimetrowymi.
Obiektywy dostępne będą z mocowaniami Canon EF, Nikon F oraz Sony/Minolta. Warto przy tym zaznaczyć, że wersja dla Sony pozbawiona będzie zintegrowanej stabilizacji; tę znajdziemy w samych korpusach.
Obiektyw Tamron SP 90 mm f/2,8 Di VC USD jest już w sprzedaży w cenie ok. 3000 zł. Model SP 85 mm f/1,8 Di VC USD pojawi się na polskim rynku 7 kwietnia w cenie 3499 zł.
Wzorując się na stacji dokującej Sigma USB Dock, Tamron opracował własne tego typu rozwiązanie. Dzięki podłączeniu obiektywu Tamron do stacji Tap-in Console, poprzez oprogramowanie Tamron-Tap Ulitity na komputerze PC lub Mac, będzie można zaktualizować firmware wybranych obiektywów Tamron i dostosować różne funkcje według swoich potrzeb. Dzięki Tamron TAP-in Console użytkownicy będą mogli samodzielnie: