Wydarzenia / Konkursy

Znamy zwycięzcę Astronomy Photographer of the Year 2015

Konkursy | Antoni Żółciak | 2015-09-19

Główną nagrodę w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2015 otrzymał Luc Jamet, autor nietypowego zdjęcia zaćmienia słońca

Zwycięskie zdjęcie pt. "Eclipse Totality" tegorocznego Astronomy Photographer of the Year, Francuz Luc Jamet wykonał nad Sassendalen, doliną znajdującą się na terenie norweskiego archipelagu Svalbard. Chłód arktycznej scenerii doskonale kontrastuje z widoczną po lewej stronie ciepłą łuną, a wymowę zdjęcia podkreśla wkomponowanie słońca w plan ogólny. Spora część fotografii tego typu wydarzeń to zbliżenia, więc nietrudno zauważyć, jak bardzo obraz Lameta wyróżnia się spośród pozostałych.

"Niesamowicie podoba mi się to, jak lodowy krajobraz Svalbardu kontrastuje z kolorami nieba - kolorami, które widoczne są podczas zaćmienia jedynie przez kilka pierwszych minut", zaznacza Marek Kukula, jeden z jurorów.

Luc Jamet zdradza jak powstało jego zwycięskie ujęcie: "Fotografię zrobiłem na w 16 sekund po rozpoczęciu zaćmienia. Efekt końcowy to HDR złożony z trzech różnie naświetlonych klatek, zarejestrowanych Canonem EOS 7D, obiektywem 16 mm z przysłoną f/5, czułością równą ISO 200 oraz ekspozycją ustawioną odpowiednio na 1/6, 1/2 i 1,6 sekundy".

Polak w finałach


"H. O. M. E., etc", zdjęcie Pawła Kroka, które dotarło do finałów Astronomy Photographer of the Year 2015 w kategorii "Best Newcomer".
"H. O. M. E., etc", zdjęcie Pawła Kroka, które dotarło do finałów Astronomy Photographer of the Year 2015 w kategorii "Best Newcomer".

Na tegoroczną edycję Astronomy Photographer of the Year zgłoszono przeszło 2700 zdjęć. Jednym z nich było również dzieło Pawła Kroka, który został jednym z finalistów konkursu w kategorii "Best Newcomer" za kadr "H. O. M. E., etc.", powstały ostatniej zimy w Lubawce, zaraz przed północą. Jak tłumaczy autor, temperatura na poziomie 15 kresek poniżej zera pozwoliła mu osiągnąć świetną przejrzystość.

Konkurs organizowany jest przez Royal Observatory Greenwich i BBC Sky at Night Magazine przy The Queen’s House.

Zobacz zdjęcia nagrodzone w pozostałych kategoriach

"Aksamitne niebo w trakcie zorzy polarnej", fot. Jamen Percy
"Strzała ominęła serce", zwycięzca kategorii "Planety, komety i asteroidy", fot. Lefteris Velissaratos
"M33", zwycięzca kategorii "Galaktyki", fot. Michael van Doorn
"Sunset Peak Star Trail", zwycięzca kategorii "Ludzie i Kosmos", fot. Chap Him Wong
"Protuberancje słoneczne", zwycięzca kategorii "Nasze Słońce", fot. Paolo Porcellana
"Twarz Księżyca", zwycięzca kategorii "Nasz Księżyc", fot. Andras Papp
"Mgławica Oriona", zwycięzca kategorii "Sir Patrick Moore Prize for Best Newcomer", fot. David Tolliday
"Kometa C/2014 Q2 Lovejoy", zwycięzca kategorii "Young Astronomy Photographer of the Year", fot. George Martin
"Omega Centauri", zwycięzca kategorii "Gwiazdy i mgławice", fot. Ignacio Diaz Bobillo
Udostępnij: Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Powiązane artykuły

Wydawca: AVT Korporacja Sp. z o.o. www.avt.pl