Masz swój ulubiony kolor? Skup się na jednej barwie i pokaż jej piękno! Podpowiadamy, jak stworzyć swój miniprojekt
Chcemy dzisiaj zainspirować Was to rozpoczęcia projektu fotograficznego, który odda twórczy potencjał dowolnego koloru, np. czerwonego. Całe piękno fotografowania czerwieni polega na tym, że wywołuje ona tak wiele skojarzeń: szczerość, powab, pasja i, szczególnie w kulturach i religiach azjatyckich, szczęście. Na całym Dalekim Wschodzie, czerwień odgrywa ważną rolę we wszelkich radosnych uroczystościach. W Wietnamie, na przykład, podczas ceremonii zaślubin panna młoda tradycyjnie ubrana jest w czerwoną, a nie białą suknię.
"Chińczycy mają więcej niż 30 symboli dla oznaczenia różnych rodzajów koloru czerwonego i jeszcze więcej dla oznaczenia jego odcieni, więc nic dziwnego, że uważają czerwień za ożywiającą barwę" - mówi Victoria Alexander, autorka książki Kolor: A Journey. "Natomiast Włosi na Nowy Rok obdarowują się jasną czerwoną bieliznę do noszenia na szczęście".
Tak samo jak dla fotografa-podróżnika czy dokumentalisty odrobina czerwieni stanowi świetny sposób ożywienia portretu, tak element taki umieszczony w kontekście krajobrazu lub miejskiego pejzażu pozwala zdynamizować kadr - wyobraź sobie ujęcie przedstawiające rozmyty londyński autobus. Mocna czerwień występuje także naturalnie w przyrodzie - pomyśl o czerwonych makach, czerwonej piersi rudzika na śniegu, a nawet rudych odcieniach wspaniałego zachodu słońca.
Czerwień ma nieskończoną liczbę odcieni, tonów i barw pochodnych, zatem tylko od Ciebie zależy, jak zinterpretujesz ten projekt!
Aby pomóc Ci uporać się z tym wyzwaniem, przedstawiamy kilka pomysłów, które pokazują, jak można wykorzystać czerwień w fotografii. Jednak aby stworzyć ambitny projekt, trzeba poszukać mniej oczywistych tematów. Pamiętaj także o istnieniu koła barw, które pozwala sprawdzić, jakie kolory pasują do siebie, a które mocno się ze sobą gryzą.