Prywatny kolekcjoner zapłacił 6,5 miliona dolarów za zdjęcie wykonane przez Petera Lika. Tym samym, "Phantom" stał się najdroższą fotografią na świecie, detronizując "Rhein II" Andreasa Gursky'ego
Lik wykonał swoje zdjęcie w Kanionie Antylopy, znajdującym się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. "Phantom" to monochromatyczny kadr z centralnie umiejscowionym strumieniem światła, zaznaczającym pył unoszący się pośród skał piaskowca.
"Phantom" nie miał jednak w założeniu stać się obrazkiem czarno-białym. Lik, początkowo, opublikował je w nietypowej, krwisto-czerwonej tonacji z tytułem "Ghost".
Dlaczego więc artysta zdecydował się na konwersję? "Niektóre tekstury i kontury lepiej pasują do czarno-białej fotografii", tłumaczy, dodając: "Intensywny kontrast, jaki powstał między światłem, a tłem, jest zaskakujący; to jedno z najbardziej wymownych zdjęć, jakie udało mi się uchwycić". Jeśli poświęcimy chwilę na studiowanie portfolio Petera, zauważymy, że z czerni i bieli korzysta stosunkowo rzadko - u podstaw jego stylu leży właśnie praca z intensywnym kolorem.
Australijczyk najczęściej fotografuje przy pomocy aparatu Linhof 617 Technorama, wykorzystując specjalistyczny film od Fuji. Jeśli już używa urządzeń cyfrowych, to najchętniej sięga po produkty Phase One i Nikona. Co ciekawe, "Phantom" powstał w 2005 roku przy użyciu Canona EOS-1Ds Mark II, obiektywu 35 mm (z przysłoną przymkniętą do f/8) i czułości ISO 100.
Podczas aukcji "Phantom" sprzedano za 6,5 mln dolarów - ale ten sam licytujący zakupił również "Illusion" za 2,4 mln i "Eternal Moods" za 1,1 mln. Ta ostatnia, podobnie jak "Phantom", jest monochromatyczną wersją "Eternal Beauty".
Zmieniło to nieco rozkład sił w pierwszej dziesiątce najbardziej wartościowych zdjęć świata; "Rhein II" Andreasa Gursky'ego spadł na drugą pozycję, a lotnicze zdjęcie Tobolska - którego autorem jest Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji - na miejsce dziewiąte.
Na dalszych lokatach znajduje się jeszcze "One", kolejna fotografia Lika, za którą w grudniu 2010 roku anonimowy kupiec przelał na konto artysty milion dolarów.
Australijczyk urodził się w 1959 roku w Melbourne, choć obecnie większość czasu spędza w Las Vegas. Naturę fotografuje od kilkunastu lat, specjalizując się w panoramicznych krajobrazach. Pierwszy kadr zarejestrował w szkole podstawowej za pomocą Kodaka Brownie. Jest samoukiem - większość wiedzy zdobywał metodą prób i błędów.
Poza prywatnymi kolekcjonerami, artystę doceniają również gremia jurorskie międzynarodowych konkursów fotograficznych, takich jak Masters of Photography, Epson International Pano Awards czy Royal Photographic Society.
Portfolio Petera znajdziecie w tym miejscu.