Nie tylko Nowy Jork, czyli Kulbowski, Bochenek i Kinowska rozmawiają o fotografii ulicznej w regionie
Rozmowa o fotografii ulicznej - inna niż wszystkie dotychczasowe. To nie będzie dyskusja o tym, jak wyglądają zdjęcia z Nowego Jorku czy Berlina, nikt nie będzie się zastanawiał nad definicjami. Dowiecie się, co ciekawego w fotografii ulicznej robią autorzy w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie spotkania Kulbowski, Bochenek i Kinowska, kuratorzy projektu "Eastreet", zaprezentują dwie edycje wystawy eastreet.eu.
Czy fotografia uliczna się już kończy, czy ma się świetnie i trwa w najlepsze? Czy jest coś, co łączy wizualnie państwa, miasta naszego regionu świata, coś co da się rozpoznać w obiektywie? Czy możemy mówić o odmiennych niż na zachodzie inspiracjach? Rozmowa o tym wszystkim odbędzie się 25 września o godz. 20:00 na Placu Defilad w Warszawie.
Tomasz Kulbowski - urodzony w 1975 roku. Przez długi czas mieszkał i pracował w Londynie oraz Sydney, po powrocie do Polski związał się z Lublinem. Zajmuje się szeroko rozumianym dokumentem, ale specjalizuje się w fotografii ulicznej. Interesują go przede wszystkim przejawy indywidualizmu w tłumie, styku przestrzeni publicznej i prywatnej, wzajemne relacje między przestrzenią publiczną i człowiekiem. Sam podkreśla, że stara się nie ingerować swoją obecnością w to, co fotografuje, ponieważ pociąga go zastana rzeczywistość, a nie ta będąca reakcją na jego obecność i widok aparatu fotograficznego. Tym właśnie motywuje wybór fotografii ulicznej jako metody pracy. Kulbowski jest stypendystą Prezydenta Miasta Lublin oraz pomysłodawcą i koordynatorem międzynarodowego projektu Eastreet, prezentującego fotografię uliczną krajów Europy Wschodniej. Był kilkukrotnie nagradzany i wyróżniany w Polsce i za granicą, m.in. na festiwalu Kolga w Gruzji oraz International Street Photography Award.
Aleksander Bochenek - fotograf dokumentalny, absolwent wydziału fotoreportażu w GrisArt Escola w Barcelonie. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz kolektywu KGF. Współtwórca Workshopx i Fundacji Babel Images. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych (m.in BZ WBK Press Photo). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Joanna Kinowska - historyk sztuki, specjalizuje się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Wykładowca Akademii Fotografii. Redaktorka prowadząca miejscefotografii.blogspot.com, autorka tekstów o fotografii (Foto, Digital Photographer Polska). Pracowała w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz w Leica Gallery Warszawa. Opiekuje się pracownią fotograficzną i programami edukacyjnymi związanymi z fotografią w Służewskim Domu Kultury. Jurorka konkursów fotograficznych (GrandPressPhoto, Leica Street Photo, GrandPrix Fotofestiwalu). Kuratorka wielu wystaw związanych z fotografią uliczną, m.in. "Street Photography Now, Fotografia uliczna tu i teraz" oraz "Eastreet" (jako współkuratorka).