Są młodzi, zdolni i ambitni. Kochają modę, a swoją miłość wyrażają przez fotografię. Dla wielu z nich, konkurs Young Fashion Photographers Now! to pierwszy krok ku zawodowej karierze.
Young Fashion Photographers Now! to niezmiennie jedno z najważniejszych wydarzeń łódzkiego tygodnia mody Fashion Philosophy Fashion Week Poland. Celem wystawy jest promocja młodych fotografów oraz odkrywanie nowych trendów w fotografii mody. Dla samych autorów to jednak, przede wszystkim, szansa na prezentację własnych prac podczas najbardziej prestiżowej imprezy modowej w Polsce. Najzdolniejszych i najbardziej obiecujących debiutantów ponownie wyłoniło jury, w skład którego weszli Krzysztof Grabań (wydawca magazynu HIRO), Mikołaj Komar (redaktor naczelny magazynu KMAG), Łukasz Ziętek (fotograf mody), Paweł Walicki (producent sesji) oraz Maciej Zieliński (redaktor naczelny DCP).
Każda edycja ma też wymiar edukacyjny - przed wystawą odbyło się spotkanie, podczas którego finaliści konkursu mogli zaprezentować pełne portfolio i usłyszeć opinię jurorów - krytyczne uwagi i cenne wskazówki, które mają pomóc im w przyszłości "wkręcić się" do tej branży. Na kolejnych stronach prezentujemy wszystkie wystawiane w Łodzi zdjęcia oraz krótkie charakterystyki finalistów.
Daniela Swoboda Rocznik 85. Fotografią mody zajmuje się od 3 lat. Jak mówi, tworzy w obrębie ideologicznie zaangażowanego nurtu fashion, w swoich działaniach wspierając i promując młodych projektantów oraz modę vintage.
Rocznik 93. Jest spod Cieszyna, obecnie mieszka w Warszawie. Studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pasję do sztuk wizualnych łączy z fascynacją modą. Lubi tajemnice i niebezpieczeństwo. Do perfekcji opanowała zdolności maskowania.
Samouk, wiele razy współpracowała z magazynami modowymi, muzykami, i aktorami. Fanka szczerego uśmiechu duszy odbitego na matrycy. Wychowana z dala od zgiełku wielkich miast, ceni sobie piękno natury. Jej największą inspiracją jest "teraz".
Pochodzi z Poznania. Fotografią zajmuje się od kilku lat. Uwielbia portrety i zdjęcia czarno-białe, których w portfolio ma najwięcej. "Proste formy i minimalizm przemawiają do mnie najbardziej. Moimi niekwestionowanymi mistrzami są Helmut Newton i Richard Avedon" - przyznaje.
Rocznik 95. Mieszka w Warszawie. Fotografią fashion zajmuj się od pół roku. Inspirują ją tekstury i twórczość Emmy Summerton oraz Sharifa Hamzy. Marzy o edytorialu dla Harper's Bazaar oraz podróżach i pracy w bajkowych plenerach.
Urodzona ostatniego dnia 1992 r. studentka literaturoznawstwa. Fotograficzny samouk bez własnego aparatu. Zaczynała po drugiej stronie obiektywu. Na swoich zdjęciach kolekcjonuje interesujące twarze.
Obecnie kończy liceum plastyczne. Sztuka jest nierozłączną częścią jej życia. "Uwielbiam malarstwo i fotografię. Często odkładam lustrzankę na rzecz Lomo, bo daje niespodziewane efekty. Na zdjęciach staram się pokazać naturalne piękno modelek. W przyszłości chciałabym realizować się także w sztuce filmowej".
"Pewien Pan zapytał z ironią - robicie razem zdjęcia i trzymacie aparat po połowie? Rozwiejmy wątpliwości - otóż nie. W sumie nawet się lubimy, a praca w duecie daje nam dużo zabawy i pożytku. To całkiem sporo" - tłumaczą. "Łączy nas wiek, przebyte studia w Akademii Fotografii, miłość do Tildy Swinton i prostych rzeczy. Cała reszta nas dzieli".
Świat widzi obrazami. Swoimi pracami stara się przedstawić własną wizję piękna, mody i kobiecości. Uwielbia fotografię portretową - "W ten sposób mogę pokazać emocje i duszę człowieka. Chcę, żeby moje zdjęcia wyciszały" - tłumaczy. Jego ulubionym narzędziem jest światło.
Rocznik 90. Studiuje Sztukę Mediów na ASP w Warszawie. Laureatka Stypendiów ZAIKS-u, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora ASP. Autorka wystaw indywidualnych »Mimikra« i »Lie the Di«, uczestniczka wystaw zbiorowych m.in. »Masquerade« (Centrum Fotografii w Sztokholmie), »Domówka - nasza wspólnotowość?« (Fotofestiwal 2013 w Łodzi). www.antoninakonopelska.com