Najpierw wykonujesz zdjęcie, a dopiero potem ustawiasz punkt ostrości. Illum to druga generacja aparatów Lytro - tym razem z dużą matrycą i jasnym obiektywem
Jednocalowa matryca i obiektyw pokrywający zakres ogniskowych od 30 do 250 mm (w ekwiwalencie dla pełnej klatki) ze stałym światłem f/2,0, gdzie całość zachowuje pełnię możliwości pierwszego urządzenia. W dalszym ciągu możemy bowiem dostrajać ostrość już po wykonaniu zdjęcia, przy czym teraz mamy do dyspozycji zdecydowanie bardziej rozbudowane opcje. To już nie ciekawostka. To prawdziwy aparat.
Lytro Illum oferuje nam dostęp do konfigurowania czułości ISO czy wartości przysłony. Możemy modyfikować większość tradycyjnych ustawień ekspozycji dokładnie tak, jak w klasycznych cyfrówkach, co bez wątpienia docenią bardziej zaawansowani fotografowie. Minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/4000 sekundy, producent chwali się też użytecznym trybem makro.
Kliknij w dowolne miejsce kadru, by zmienić punkt ostrości. Kliknij i przeciągnij, by zmienić perspektywę. Kliknij dwukrotnie, by przybliżyć obraz.
Aparat działa na tej samej zasadzie, o którą oparto pierwszą generację Light Field Camera. Za wszystko odpowiada technika plenoptyczna, czyli soczewka składająca się z kilkuset tysięcy drobniejszych elementów, umiejscowionych zaraz przed sensorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu matryca rejestruje nie tylko informacje o sile światła, ale również kierunkach jego padania. Pojedyncze piksele funkcjonują jako nieznacznie różniące się od siebie wycinki całej fotografii - nie obyłoby się jednak bez kolejnego elementu układanki, czyli wewnętrznego oprogramowania Lytro. Jego zadaniem jest złożenie całości oraz umożliwienie nam nie tylko zmiany punktu ostrości, ale i perspektywy.
Zdjęcia z Lytro da się wydrukować, przy czym potrzebne będzie wyeksportowanie obrazka do pliku JPEG. Do samego przeglądania tzw. "żywych kadrów" potrzebujemy natomiast albo dedykowanej galerii (takiej, jak ta), albo osobnej aplikacji pracującej pod kontrolą iOS, Windows i OS X.
Kliknij w dowolne miejsce kadru, by zmienić punkt ostrości. Kliknij i przeciągnij, by zmienić perspektywę. Kliknij dwukrotnie, by przybliżyć obraz.
Sam Illum pracuje pod kontrolą Androida. Aparat obsługuje się przy pomocy 4-calowego, odchylanego monitora LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, wprowadzono tu ponadto kilka przycisków fizycznych oraz gorącą stopkę na akcesoria i lampy błyskowe.
Sugerowana cena detaliczna wynosi 1599 dolarów. Lytro Illum będzie dostępne w sprzedaży od czerwca tego roku. Szczegółowe informacje znajdziecie na tej stronie.