Kojarzony z serią portretów studyjnych znanych osobowości, Martin Schoeller podjął się sfotografowania Indian Kayapo
Wspólnie z International Conversation Fund of Canada i The Wild Foundation, National Geographic zdecydowało się nagłośnić historię strażników lasu równikowego - plemienia Kayapo. Materiał fotograficzny o Indianach, który stał się okładkowym tematem styczniowego wydania NG, przygotował Martin Schoeller, znany portrecista sławnych ludzi. Projekt nazwany "Defenders of the Amazon", połączono z akcją finansowego wspierania Kayapo przed negatywnymi skutkami rozwoju gospodarczego. Otrzymane fundusze pozwolą m.in. na ustalenie monitoringu terytorialnego, dzięki któremu Kayapo będą mogli obserwować granice swoich ziem, czy na zakup pojazdów. Pieniądze posłużą też do dostarczenia Kayapo środków potrzebnych do skonstruowania własnych kuźni czy zakładów krawieckich.
Na okładkę National Geographic nie często trafia portret. "Pomyślcie o zwykłych kioskach, gdzie praktycznie każdy magazyn chce sprzedać się właśnie za pośrednictwem twarzy znanej osoby na pierwszej stronie", naprowadza nas dyrektor kreatywny National Geographic. "Właśnie o to chodzi. Kayapo nie są rozpoznawalni, są egzotyczni - i mamy nadzieję, że czytelnicy zareagują z odpowiednim zainteresowaniem".
Schoeller przez ostatnie kilkanaście lat pracował na własny rachunek, udzielając się regularnie na łamach The New Yorker. Jego najbardziej znane projekty znajdziecie na stronach reprezentującej go galerii ACE.